Slovakia

Ceny ropy mierne vzrástli, cena Brentu sa posunula nad 45 USD za barel

Náladu na trhoch tento týždeň čiastočne zlepšili údaje z USA.

Tokio 14. augusta (TASR) - Ceny ropy zaznamenali v piatok rast a k rastu smerujú aj za celý týždeň, druhý týždeň po sebe. K rastu cien prispelo čiastočné zlepšenie nálad na trhu po tom, ako USA oznámili pokles zásob ropy aj benzínu, čo signalizuje zvýšený dopyt po palivách. Rast cien bol však iba mierny, keďže pandémia nového koronavírusu naďalej zasahuje do ekonomickej aktivity vo svete.

"Situácia sa zlepšila, avšak iba do určitej miery," povedal Robert Yawger zo spoločnosti Mizuho Securities. Ako dodal, "trh je aj naďalej prezásobený".

Náladu na trhoch tento týždeň čiastočne zlepšili údaje z USA. Americké ministerstvo energetiky oznámilo, že zásoby ropy za predchádzajúci týždeň klesli viac, než sa čakalo, a pokles zaznamenali aj zásoby benzínu a ropných destilátov.

Na druhej strane, Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) zhoršila svoju prognózu dopytu po rope na tento rok. Ako informovala, v dôsledku nižšieho dopytu po leteckej doprave klesne dopyt po rope v tomto roku o 8,1 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov) na 91,1 milióna barelov denne. To je o 140.000 barelov/deň menej, než IEA očakávala vo svojej predchádzajúcej prognóze.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v októbri dosiahla do 7.51 h SELČ 45,12 USD (38,13 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 16 centov (0,36 %). Analytici očakávajú, že za celý týždeň zaznamená rast zhruba o 1,6 %.

Cena americkej ľahkej ropy WTI so septembrovým kontraktom dosiahla 42,36 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o 12 centov alebo 0,28 %. Za celý týždeň by rast mal dosiahnuť takmer 3 %.

(1 EUR = 1,1833 USD)

Football news:

Rostov will reject the offer of Genoa for Shomurodov, as they want more than 8 million euros (SE)
Mendes earned about 20 million euros during the summer transfer window
Carragher on Arsenal: Liverpool are a few years ahead, but Arteta can take them to the Champions League
Roma is the favorite in the fight for Jovic. Real Madrid have offers from Inter and Milan
Ruben Dias has arrived in Manchester to complete his move to city
Van Dijk's transfers are the key to Liverpool's victory. They killed any attempts of Arsenal to press
Tony Adams: Leno is not a top-4 goalie. For me, Martinez was number one