Slovakia

Ceny ropy v závere týždňa klesli, za celý týždeň však zaznamenali rast

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Nervozitu na trhoch zvýšil aj opätovný rast napätia medzi Pekingom a Washingtonom.

New York 23. mája (TASR) - Ceny ropy v závere tohto týždňa klesli, pričom cena Brentu skĺzla o takmer 3 %. Trhy znepokojili neistota spojená s ďalším vývojom čínskej ekonomiky, ako aj opätovný rast napätia medzi Pekingom a Washingtonom. Obidva faktory môžu negatívne zasiahnuť do dopytu po rope. Vďaka vývoju v predchádzajúcich dňoch však za celý týždeň zaznamenali ceny komodity výrazný rast.

Po raste na začiatku týždňa zamierili ceny ropy v piatok (22. 5.) nadol. Trhy znervózneli po informáciách, že čínska vláda prvýkrát za tri desaťročia nestanoví cieľ hospodárskeho rastu. Peking zároveň prisľúbil zvýšenie vládnych výdavkov s tým, že pandémia nového koronavírusu naďalej nepriaznivo zasahuje do vývoja ekonomiky.

Nervozitu na trhoch zvýšil aj opätovný rast napätia medzi Pekingom a Washingtonom. USA najnovšie skritizovali plány Číny prevziať kontrolu nad legislatívou v oblasti bezpečnosti na území Hongkongu.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s júlovým kontraktom klesla na záver piatkového obchodovania o 93 centov (2,6 %) a obchodovanie uzatvorila na úrovni 35,13 USD (32,22 eura) za barel (159 litrov). Cena americkej ľahkej ropy WTI uzatvorila obchodovanie na úrovni 33,25 USD/barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 67 centov alebo 1,98 %.

Vďaka vývoju cien počas týždňa však za celý týždeň zaznamenali ceny ropy výrazný rast. Cena Brentu sa za ostatný týždeň zvýšila o 8 % a cena WTI až o 13 %.

(1 EUR = 1,0904 USD)

Football news:

Tedesco will start training with Spartak on Thursday. He's been quarantined
Ronaldo is stronger now than before the quarantine. It seems that semi-legal training in Madeira helped
Kevin-Prince Boateng: I want to make sure that one day no black player comes out to work. Maybe on George Floyd's birthday
Guardiola called the Milan midfielder Bonasera. The player's compensation is 50 million euros
Maradona extended his contract with Himnasia until the end of 2021
Berbatov about Manchester United in the top 4: Very big chances. Three points to Chelsea is nothing
We will perform the operation on Monday – the game is on the weekend. Burgos quit football for a rock band, became a top coach at Atletico, and now he's leaving