Slovakia

Česko po zlepšení situácie uvoľňuje opatrenia: Na toto sa môžu tešiť obyvatelia

Po prechode zo štvrtého na tretí stupeň pohotovosti protiepidemického systému PES môžu napríklad znovu otvoriť všetky obchody, prevádzky služieb či reštaurácie. Úplne skončí nočný zákaz vychádzania. Ďalej však platí napríklad povinnosť nosiť rúška vo všetkých vnútorných priestoroch a na vybraných verejne prístupných miestach.

Otvorené môžu byť najnovšie už všetky obchody bez výnimky, nie len predajne základných potrieb. Naďalej ale platí obmedzenie počtu ľudí v obchode na jedného zákazníka na 15 metrov štvorcových. Reštaurácie, ktoré zatiaľ mohli mať otvorené len výdajné okienko, môžu otvoriť v čase od 06:00 do 22:00. Je ale obmedzený počet hostí. Bez obmedzenia môžu otvoriť teraz hotely a ďalšie ubytovacie zariadenia.

Môžu sa novo otvoriť tiež všetky prevádzky služieb. V prípade kaderníctva, kozmetiky alebo pedikúry a manikúry platí rovnako ako v obchodoch obmedzenie počtu zákazníkov na jedného na 15 metrov štvorcových a povinnosť dvojmetrových rozstupov medzi klientmi.

Vo štvrtok sa takisto zo všeobecného obmedzenia kapacity hromadných akcií na šesť ľudí zvyšuje limit až na 50 ľudí vonku a desať vnútri. Svadieb a pohrebov sa môže novo zúčastniť až 30 ľudí. Športové podujatia sa môžu novo konať aj amatérske, ale ako na profesionálne, tak na amatérske športové podujatia nemôžu prísť diváci.

Čiastočne môžu otvoriť aj múzeá, galérie, knižnice, zoo či kultúrne pamiatky a tiež napríklad herne a kasína. Naopak divadlá, kiná a koncertné sály naďalej dovnútra ľudí pustiť nemôžu. Kultúrne podujatia sa totiž aj v treťom stupni môžu konať len bez divákov.

Školy sa budú tretím stupňom pohotovosti riadiť až od pondelka 7. decembra.

Football news:

Barcelona does not want to pay compensation to Setien. The club believes that the coach did not meet expectations
Ramos, Carvajal, Valverde, Edegor and Nacho will miss the match between Real Madrid and Alaves in La Liga
Drinkwater went to Kasympasha: didn't play for almost a year, cut down a 16-year-old in a youth match and had a Harry Potter-style night out during the Champions League
Lampard on retirement: I'm not stupid and I know what the pressure is when working with a top club. Rumors don't matter
Klopp on transfers: I can't spend money, I just give recommendations. Never made such decisions
Allegri is not on the list of candidates for the post of Chelsea coach. Tuchel is the favorite, Rangnik is the backup option
De Bruyne will miss 4 to 6 weeks due to injury. He will not play with Liverpool and Tottenham, probably