Slovakia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Český premiér Fiala navštívil pápeža Františka vo Vatikáne

Pápež František prijal vo štvrtok ráno vo Vatikáne českého premiéra Petra Fialu. Hovorili spolu o situácii na Ukrajine a pomoci vojnovým utečencom. Fiala vyzdvihol pápežovu podporu Ukrajincom a sľúbil, že Česko im bude naďalej pomáhať všetkými dostupnými prostriedkami. Pápeža Františka zároveň pozval na návštevu Česka. TASR o tom informuje na základe správ serveru TN.cz a vaticannews.va.

Šál od českých a ukrajinských žien

Stretnutie začalo súkromným rozhovorom Fialu a pápeža Františka v knižnici Apoštolského paláca o 9.00 h. Po pol hodine sa k nim pripojila aj päťčlenná delegácia a premiérova manželka Jana. Súčasťou delegácie bol tiež minister práce a sociálnych vecí Marian Jurečka či predseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.

„Veľmi oceňujem pápežov morálny postoj a podporu ľudských práv, slobody vierovyznania a podporu utláčaných ľudí," napísal po stretnutí na Twitteri Fiala.

Premiér Fiala odovzdal pápežovi symbolické dary. Jedným z nich bol šál, ktorý ušili české a ukrajinské ženy. „Má symbolizovať mier a priateľské vzťahy medzi národmi," upresnil na Twitteri Fiala.

Pápež dostal aj rodinnú Bibliu, ktorá odkazuje na Rok rodiny. František ho vyhlásil v marci 2021, skončí sa 26. júna tohto roku. Odovzdal mu aj pozdrav od bývalého pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duku. Pápež Fialovi daroval bronzovú plaketu zobrazujúcu svätého Martina z Tours, ako do svojho plášťa zahaľuje žobráka.

Pozvanie na návštevu Česka

Fiala využil túto príležitosť na to, aby Františka pozval na návštevu Českej republiky. Dosiaľ posledný pápež, ktorý navštívil ČR, bol Benedikt XVI. V roku 2009 odslúžil omše v Brne a Starej Boleslavi. Fiala zatiaľ nedostal od Františka odpoveď na pozvanie.

Česká delegácia sa vo štvrtok stretla aj s kardinálom Pietrom Parolinom, štátnym sekretárom Svätej stolice.

Posledným predstaviteľom Českej republiky, ktorý hovoril s rímskym pápežom, bol bývalý premiér Bohuslav Sobotka v roku 2017 počas summitu EÚ v Ríme. Oficiálna návšteva českého premiéra vo Vatikáne sa predtým naposledy uskutočnila v roku 2012 – vtedajšieho šéfa kabinetu Petra Nečasa prijal pápež Benedikt XVI.

Hľadať pravdu môžeme aj vďaka vašej podpore

Roky odkrývame veľké kauzy, zaoberáme sa vplyvom oligarchov a organizovaným zločinom. Vytvárame priestor pre komplexné a nezávislé spravodajstvo, aby ste mali jednoduchší prístup k dôležitým informáciám. Vaša podpora, nech je akákoľvek veľká, nám pomáha naďalej sa rozvíjať a poskytovať bezplatný obsah pre ľudí, ktorí si ho nemôžu dovoliť. Pridajte sa k našej komunite, ktorá spoločne bojuje za spravodlivosť, a podporte nielen našu prácu, ale aj budúcnosť našej krajiny.

Podpora investigatívnej žurnalistiky

Podpora investigatívnej žurnalistiky

Aktuality takmer bez reklám

Aktuality.sk takmer bez reklám

Vylepšené funkcie diskusií

Vylepšené funkcie diskusií