Slovakia

Čínsky Huawei oznámil rast tržieb za 1. polrok o viac než 13 %

Washington zaradil Huawei vlani na čiernu listinu, pričom ako dôvod uviedol bezpečnostné riziko, čo však spoločnosť odmieta.

Peking 13. júla (TASR) - Čínska spoločnosť Huawei Technologies oznámila za 1. polrok rast tržieb o viac než 13 %. V porovnaní s vývojom v predchádzajúcom roku to znamená výrazné spomalenie, tržby však stále rastú, napriek zvyšujúcemu sa tlaku USA na dodávateľov a zákazníkov firmy.

Ako uviedla agentúra Reuters, telekomunikačný koncern dosiahol v 1. polroku tržby 454 miliárd jüanov (57,24 miliardy eur). Oproti 1. polroku minulého roka to predstavuje rast o 13,1 %. V porovnaní s medziročným vývojom za prvých šesť mesiacov roka 2019 sa tempo rastu výrazne spomalilo, keďže v 1. polroku minulého roka dosiahol medziročný rast tržieb 23,2 %.

Firma však zatiaľ stále zaznamenáva rast, napriek stále väčšiemu tlaku Spojených štátov na ďalšie krajiny, aby s Huawei nespolupracovali. Samotný Washington zaradil Huawei vlani na čiernu listinu, pričom ako dôvod uviedol bezpečnostné riziko, čo však spoločnosť odmieta.

V súčasnom 1. polroku sa pod 13-percentný rast podpísal najmä vývoj v 2. kvartáli. Za 1. štvrťrok sa tržby zvýšili iba o 1 % na 182,2 miliardy jüanov. Na porovnanie, v 1. kvartáli predchádzajúceho roka predstavoval rast 39 %.

O počte predaných telefónov firma Huawei neinformovala. Určité údaje zverejnila spoločnosť pre prieskum trhu IDC, ktorá uviedla, že čínska firma bola v 1. kvartáli druhým najväčším producentom smartfónov na svete, keď v danom období dosiahla na trhu 17,8-percentný podiel. Svetovým lídrom bol juhokórejský Samsung Electronics a trojkou vo svete americký Apple.

(1 EUR = 7,9309 CNY)

Football news:

De Ligt had shoulder surgery and will miss 3 months
Modibo – infected with coronavirus Barcelona player. The disease passes without symptoms
Lichtsteiner finished his career. The former Juve and Arsenal defender is 36 years old
Matuidi left Juventus. The midfielder will move to Inter Miami Beckham
Goetze turned down Beckham's Inter. Mario wants to play in Europe
Tonali will move to Inter after the end of the Europa League
Gasperini worked at Juventus (only with youth) and Inter (sacked after 5 matches), but Atalanta became the grandee for him