Slovakia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Čo tvorí osobnosť? Psychopatom sa darí vo veľkých firmách. Ešte viac ich je v politike, tvrdí psychológ

O tom, čo všetko utvára našu osobnosť, sa vedú dlhoročné spory. Ako to teda je?

V tomto ohľade sú v psychológii minimálne dva významné smery. Prvý reprezentujú deterministi. Tí tvrdia, že naša osobnosť je určená napríklad geneticky, biologicky, prípadne vývojovo a sociálne – teda tým, aké máme vrodené predpoklady, podmienky, rodičov, kamarátov a v akej skupine sme vyrastali. Druhý smer reprezentujú situacionisti, presvedčení o tom, že na nás majú najzásadnejší vplyv situácie, v ktorých sa v priebehu života ocitneme, a argumentujú množstvom až extrémnych prejavov osobností, ktoré sú typické napríklad vo vojnách alebo v krízach.

Napríklad?

Ako je možné, že Nemci, kultivovaný národ plný príkladných otcov, synov a man-
želov, páchali také príšerné veci počas druhej svetovej vojny? A argumentujú tým, že predsa nie je možné, aby mali takú krutosť v génoch alebo k nej boli vychovaní.

Kto má teda pravdu?

Povedal by som, že oba smery. Ak však žijeme v našich normálnych podmienkach s viac-menej zakorenenými životmi, hrá genetická výbava a výchova rodičov dominantnú rolu.

Čo z toho nás ovplyvňuje výraznejšie? Gény alebo výchova?

Toto je spor trvajúci dlhé desaťročia nielen v psychológii, ale aj v ďalších vedných odboroch. Všetci sa však v podstate zhodujú na tom,

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 94% na dočítanie.