Slovakia

Dánov pobúrila kauza "norkových zombie". Milióny utratených zvierat zrejme vykopú a spália

Dánska vláda zrejme nariadi vykopať milióny mŕtvoly noriek utratených kvôli koronavírusovej nákaze a nechá ich spáliť. Podľa agentúry Reuters takýto postup podporuje minister poľnohospodárstva Rasmus Prehn. V krajine spôsobil rozhorčenie a šok spôsob, akým boli mŕtve zvieratá hromadne odstránené a zakopané do plytkých jám.

Médiá potom priniesli hrozné správy o tom, že plyn z rozkladajúcich sa tiel vytláča zdochliny späť na povrch. Miestni obyvatelia navyše majú obavy z kontaminácie podzemných vôd.

​Dánsko začiatkom novembra rozhodlo, že vyhubí celú svoju populáciu noriek chovaných kvôli kožušine - išlo zhruba o 17 miliónov zvierat. Objavila sa u nich totiž mutácia koronavírusu, ktorá sa preniesla aj na ľudí a vykazovala menšiu citlivosť na protilátky. To by mohlo znížiť účinnosť budúcich vakcín. Od zvierat sa nakazilo 12 ľudí.

Utratené norky skončili v jamách vo vojenskom priestore v západnom Dánsku. Zdochliny boli uložené vo vrstvách vo výkopoch 2,5 metra hlbokých a tri metre širokých. V posledných dňoch však dánske médiá opísali hororové príbehy o "norkových zombie" potom, čo sa zvieratá pôsobením plynov vznikajúcich pri rozklade tkanív dostali opäť na povrch.

Miesto, kde norky skončili, je nonstop strážené, aby sa k nemu nemohli dostať ľudia ani zvieratá. Miestni obyvatelia však majú obavy, že rozkladajúce sa norky, z ktorých mnohé boli nakazené koronavírusom, kontaminujú podzemné vody i blízke jazeré využívané na kúpanie.

Minister poľnohospodárstva Prehn dnes povedal, že je zástancom toho, aby boli zvieratá vykopané a prevezené do spaľovne. Postup vraj však musí najskôr prerokovať s agentúrou pre ochranu životného prostredia a informovať o ňom parlament.

Ministerstvo poľnohospodárstva teraz v tejto veci postupuje veľmi obozretne, pretože sa ukázalo, že rozhodnutie o utratení noriek bolo v rozpore so zákonmi. Vláda nemala právo nariadiť usmrtenie zdravých zvierat. Kvôli pochybeniu minulý týždeň odstúpil Prehnov predchodca Mogens Jensen.

Football news:

Anonymous mindless idiots. Manchester United reacted to the racism against the team's players in social networks
Tuchel on PSG and Chelsea: I had a shitty Christmas, and suddenly I found the best gift under the tree
Mourinho on Klopp's expression on the sidelines: When I behaved like this, there was a reckoning. Some people are different
Real Madrid, Barcelona, Bayern Munich, AC Milan, Juve and 6 clubs from England are among the organizers of the Super League. There will be 20 teams in the tournament
Ronaldo and Georgina violated anti-bullying measures by going to a ski resort. Juve player faces a fine
Aubameyang may miss the match against Manchester United. His mother is sick
The PFL is a football UFC. KAMAZ offered Khabib a place in the team