Slovakia

Denné koncentrácie peľu naďalej ovplyvňujú nočné mrazy

Najvyššie koncentrácie peľu jelše zachytili v Banskej Bystrici, kde boli namerané aj najvyššie hodnoty peľu liesky.

Banská Bystrica 28. marca (TASR) – Najmä nočné mrazy v aktuálnom týždni spôsobili, že v ovzduší sa vyskytovali nižšie koncentrácie peľu ako v predchádzajúcich týždňoch. Ako TASR informovala Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Banská Bystrica, na celom území dominoval peľ jelše.

„V teplejších oblastiach to bol aj peľ jaseňa a drevín z čeľadí cyprusovité a tisovité. Peľová sezóna liesky sa končí aj v chladnejších oblastiach, kde ju môže predlžovať peľ transportovaný z vyšších horských polôh,“ uviedla Lafférsová. Ako dodala, najvyššie koncentrácie peľu jelše zachytili v Banskej Bystrici, kde boli namerané aj najvyššie hodnoty peľu liesky. Peľ drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité dosiahol maximálnu dennú koncentráciu v Bratislave.

„Okrem uvedených drevín sa v ovzduší vyskytoval v stredných, v Bratislave a Trnave aj vo vyšších koncentráciách peľ jaseňa,“ doplnila Lafférsová s tým, že spóry húb dosahovali len nízke až stredné hodnoty. V nasledujúcich dňoch očakáva postupný koniec peľovej sezóny liesky, predpokladá však stúpajúcu tendenciu peľu drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité, vysoké hladiny peľu topoľa a jaseňa a nárast denných hladín u spór plesní.

Football news:

Benzema came in 2nd place in the list of La Liga scorers and is two goals behind Messi
The Real Madrid bus was met with insults on the streets of Cadiz
Inter have not lost 13 matches: 10 wins and 3 draws
And now the consequences of the Super League: the Premier League expels top-6 managers from the committees, UEFA also promises sanctions
The battle is won, but the war continues. Defender of the Canadian national team Cornelius on the verdict in the Floyd case
Beppe Marotta: Milan, Juve and Inter have invested 1 billion euros in transfers in recent years. Now it is impossible
Bilbao will not host Euro 2020 matches as decided by UEFA