Slovakia

Deti sa môžu zapojiť do 21. ročníka projektu Detský čin roka, rátajú sa aj každodenné drobné skutky

Detský čin roka (DČR) otvára výzvu 21. ročníka projektu, ktorý sa v tomto roku koná pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. V tlačovej správe o tom informovala koordinátorka projektu DČR Magdaléna Fábryová.

Správu o dobrých skutkoch detí môže verejnosť zaslať do 30. júna, a to poštou na adresu OZ DČR alebo prostredníctvom webstránky www.detskycin.sk.

Veľké činy aj drobné skutky

Ako ďalej Fábryová priblížila, počas apríla zasielajú do škôl výzvu, aby sa deti do tohto projektu zapojili. Pisatelia môžu zaradiť dobré skutky do niektorej z ôsmich kategórií: Záchrana života, Pomoc v rodine, Pomoc rovesníkom, Pomoc ľuďom, Pomoc prírode, Dobrý nápad, Cena Sašky Fischerovej – Malý Veľký čin a novej kategórie – Dobrý čin na nete.

„Deti môžu napísať o svojich dobrých skutkoch, za ktoré sú považované nielen veľké činy ako záchrana života, ale aj každodenné drobné skutky vykonané s dobrým úmyslom pomôcť, potešiť, prekvapiť, podporiť,“ doplnila Fábryová.

Skutky detí do 15 rokov môžu prihlásiť aj rodičia, pedagógovia a ostatní dospelí.

Koordinátorka projektu zároveň dodala, že na jeseň zašlú realizátori projektu do škôl pedagogický materiál so 40 nomináciami, ktoré vyberie zo všetkých skutkov výberová komisia.

Deti ocenia v decembri

Deti a pedagógovia budú pracovať s pedagogickým materiálom na hodinách etickej výchovy, slovenského jazyka či v školskom klube, čítať príbehy a rozprávať sa o hodnotách, ktoré príbehy prinášajú.

„Zároveň deti v triedach majú právo dať hlas tým skutkom, ktoré považujú za najcennejšie v každej kategórii,“ doplnila Fábryová. Práve Detská porota rozhodne o tom, ktorých osem skutkov získa ocenenie Detský čin roka 2021.

Deti, ktorých dobré skutky získajú najväčšiu podporu, budú ocenené na vyhodnotení projektu v decembri 2021.

Football news:

Ter Stegen about 2:8 from Bayern: It really hurt Barca, hurt our pride. We just couldn't stop them
The Champions League final between Man City and Chelsea is likely to be moved from Turkey
Man City are Interested in Lukaku, but the striker wants to stay at Inter. There are no negotiations with Chelsea either
Zidane and Gattuso are on the list of possible candidates for the post of head coach of Juventus
Barcelona may sign PSV top scorer Malen if the deals for Holand and Depay fall through
Koeman on disqualification: I think it's personal. Well, the type is not an insult, there is something else
Jurgen Klopp: No one will cry in front of the TV if we don't qualify for the Champions League. We are not children in a candy store