Slovakia

Do Melbourne sa vracajú prísne opatrenia proti šíreniu koronavírusu, bude platiť zákaz vychádzania

V austrálskom meste Melbourne opäť zavedú prísne obmedzenia v rámci snahy úradov zabrániť druhej vlne šírenia nového koronavírusu. Nariadenia začnú platiť v stredu o 23.59 hod. tamojšieho času.

Obyvatelia metropolitnej časti budú môcť najbližších šesť týždňov vychádzať zo svojich domovov, len ak pôjdu nakúpiť potraviny, k lekárovi, do práce alebo si zacvičiť. V utorok o tom informoval premiér štátu Viktória Daniel Andrews v čase, keď štát zaregistroval rekordný denný nárast nových prípadov, a to konkrétne 191.

„Myslím si, že každý z nás pozná niekoho, kto nedodržiava nariadenia tak, ako by mal. Myslím si, že každý z nás vie, že nemáme inú možnosť, ako spraviť veľmi, veľmi zložité rozhodnutia,“ vyjadril sa politik.

Zatvárajú hranice

Úrady v pondelok takisto ohlásili, že od utorka zatvárajú hranice medzi Viktóriou a Novým Južným Walesom a tiež medzi metropolitnou oblasťou mesta a regiónom Mitchell Shire. Chcú tak zabrániť vnútroštátnemu šíreniu vírusu. „Je jasné, že sme na vrchole druhej vlny a nemôžeme vírusu dovoliť, aby sa šíril medzi našimi komunitami,“ povedal Andrews.

Na základe nových obmedzení zatvoria aj kaviarne a reštaurácie, ktoré pred niekoľkými týždňami otvorili. Budú môcť fungovať len formou donášky alebo si v nich môžu zákazníci vyzdvihnúť svoje objednávky. Červenú dostali aj kultúrne a zábavné zariadenia či kozmetické salóny. Niektoré školy si o týždeň predĺžia prázdniny.

Úplný zákaz vychádzania

Zo 191 nových prípadov bolo 13 z deviatich štátnych bytových zariadení. V husto obývaných výškových budovách žije približne tritisíc ľudí, ktorí teraz nebudú môcť za žiadnych okolností vychádzať von.

Úrady medzi nimi objavili už 69 nakazených a chcú otestovať všetkých obyvateľov budov. Po ich otestovaní by mali pre nich platiť rovnaké pravidlá vychádzania, ako pre zvyšok mesta.

Vo Viktórii od vypuknutia pandémie zaregistrovali celkovo vyše 2800 infikovaných a 22 mŕtvych. Podľa Johns Hopkins University v Austrálii zaevidovali viac ako 8700 nakazených a 106 mŕtvych.

Football news:

Messi beat Raul to 4th place in the Champions League
Barcelona conceded 4 goals per half in the Champions League for the first time in history
Messi is playing the 23rd match in the 1/4 final of the Champions League. This is a tournament record
Muller has scored 5 goals for Barcelona in 5 Champions League matches
Muller is playing his 113th match in the Champions League. This is a record among Germans
Barcelona released the oldest squad in its history in the Champions League – 29 years and 329 days
Griezmann was left out of the Champions League play-offs for the first time in his career