Slovakia

Dohoda medzi Izraelom a Spojenými arabskými emirátmi rozpútala vášne: Ostrá reakcia Turecka a Iránu

"Spojené arabské emiráty sa snažia (túto dohodu) prezentovať ako čin sebaobetovania pre Palestínu, v skutočnosti však pre naplnenie svojich záujmov palestínske ciele zrádzajú. Dejiny a svedomie ľudí žijúcich v tomto regióne im toto pokrytecké správanie nikdy nezabudnú a neodpustia," píše sa v oficiálnom vyjadrení tureckého ministerstva zahraničia.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dlhodobo obhajuje práva obyvateľov palestínskych území a odcudzuje zásahy Izraela na západnom brehu rieky Jordán (v Predjordánsku).

Iránske ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení označilo normalizáciu vzťahov medzi Izraelom a SAE za "hanebný" krok.
"Vlády SAE a ostatných krajín musia niesť zodpovednosť za dôsledky tohto nebezpečného kroku," uvádza sa vo vyhlásení.

Izrael v rámci dohody súhlasil s tým, že "pozastaví" svoje plány na pripojenie židovských osád a ďalších území v okupovanom Predjordánsku.

Dosiahnutie prelomovej dohody oznámil vo štvrtok na Twitteri americký prezident Donald Trump, pričom zverejnil aj príslušné spoločné vyhlásenie USA, SAE a Izraela.

Po podpise uvedenej dohody, ku ktorému ešte nedošlo, by sa SAE po Egypte a Jordánsku stali treťou arabskou krajinou, ktorá by s Izraelom nadviazala aktívne diplomatické vzťahy.

Football news:

Barcelona earned the most in the season - 840.8 million euros. Real Madrid - second, Manchester United - third
Atletico will not compensate Suarez for the amount that Barcelona refused to pay him for the termination of his contract
Mendes suggested that Wolves sign Douglas Costa. Juve can buy Chiesa or El Shaarawy
Barcelona agreed a 5-year contract with Aarons. We have to agree with Norwich
Age is just numbers in documents. Tiago Silva on speed in the Premier League
The Swiss Prosecutor's office has requested a 28-month sentence for the President of PSG in the case of the sale of rights to broadcast the world Cup
In England, too, cancellations due to the virus. Tottenham insisted on testing their Cup opponents, the result is that almost the entire squad is infected