Slovakia

Džudista Krpálek dokázal na olympiáde v Tokiu nemožné. Obhájil zlato, ale vo vyššej váhe

Keď český džudista Lukáš Krpálek ohlásil pred časom útok na obhajobu olympijského zlata v kategórii do 100 kg, zistil, že to nebude možné. Keď pravidelne navážil viac ako 110 kg, musel sa zaradiť do najvyššej hmotnostnej kategórie nad 100 kg.

Aj v tejto „superťažkej“ kategórii sa však nevzdal svojho odvážneho cieľa a napokon si ho v legendárnej hale Budókan aj splnil po finálovom triumfe nad Gruzíncom Guramom Tutišvilim. Teda so súperom, s ktorým predtým dvakrát prehral.

Nezastavili ho ani tresty

Navážil som 111 kíl, asi najmenej zo všetkých v tejto kategórii. Takto málo asi nikto nemal,“ zamyslel sa Krpálek ešte na začiatku turnaja. Vo finále v Tokiu mal pred sebou veľký cieľ. A nezastavili ho ani dva tresty za pasivitu, keďže Gruzínec bol známy aktívnejším úvodom.

Krpálek takticky počkal do poslednej minúty a v nej poslal súpera na zem a získal wazari. Vzápätí dostal súpera do držania. Po 10 sekundách bolo všetko všetkým jasné, Krpálek sa dočkal druhého olympijského triumfu.

Vyšlo mu to na olympiáde

„Keď sa mi ho podarilo dostať do držania, mal som v hlave prievan. Tušil som, že to môže vyjsť, ale musel som vydržať. Bolo to niečo prekrásne. Dvakrát som s ním prehral, keď som si neustrážil začiatky. Teraz som bol rozhodnutý vytrvať a počkať si na svoju šancu. Aj za cenu toho, že dostanem tresty za pasivitu. Plán to bol pekný, ale jeho naplnenie bolelo. O to som radšej, že mi to vyšlo na olympijských hrách,“ komentoval Krpálek pre české médiá.

Tridsaťročný a takmer dvojmetrový rodák z Jihlavy si želal okrem olympijského titulu z Tokia aj triumf nad dvojnásobným olympijským šampiónom a desaťnásobným majstrom sveta Francúzom Teddym Rinerom. Legenda svetového džuda však neprešla cez štvrťfinále, preto sa musel Krpálek nastaviť na iných súperov.

Vo finále chcel zápasiť s Rinerom

Riner si napokon vybojoval bronz po predchádzajúcom triumfe v repasáži, ale Krpálek má zlato. „Veľmi som si želal, aby som vo finále dostal práve jeho. Nevyšlo to, ale všetko ostatné áno,“ zasmial sa český reprezentant.

Krpálek súhlasí so starou športovou pravdou, že obhájiť titul je vždy náročnejšie, ako ho získať po prvý raz. „Pre mňa to bolo ešte viac umocnené tým, že som zmenil hmotnostnú kategóriu. Bol som si vedomý toho, že moja šanca bude o niečo menšia. Mal som však obrovskú motiváciu skúsiť to, čo sa ešte nikomu nepodarilo. A to ma hnalo dopredu. Stalo sa niečo úžasné a ja ani neviem, či mi to celé vôbec dôjde,“ dodal Krpálek aj na portáli IDnes.cz.

Football news:

UEFA will appeal against the decision of the Madrid court on the Super League and apply for the dismissal of the judge
Messi - in PSG's application for the match against Manchester City
Sheriff in the Champions League-the miracle of the year. The cancellation of the limit helped, but so far in Moldovan football it is terrible: neither fans, nor money
The son of Eto'o became a player of Vitoria Guimaraes
Donnarumma will be PSG's goalkeeper in the match against Man City. He will make his debut in the Champions League
Jorginho: I was worried about the talk that I would not have been at Chelsea without Sarri
Dybala and Morata have muscle injuries. They will not play with Chelsea and Torino