Slovakia
This article was added by the user Anna. TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Epidemiológ Pavelka: Čísla idú veľmi zlým smerom, sme výrazne menej premorení ako zvyšok Únie

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Kým na Slovensku sa pandemická situácia zhoršuje, severské krajiny, ale i Holandsko či Portugalsko rušia covidové opatrenia. Vidíte dôvod iba v nízkej miere zaočkovania u nás?
Hlavný dôvod je naozaj čisto v očkovaní. Možno je tam však ešte element premorenia. Všetky vami spomínané krajiny si prešli dosť silnou prvou vlnou pandémie. Tá však na Slovensku vlastne ani neprebehla, pretože sme veľmi zavčasu zavreli hranice a zaviedli lockdown. Takže sme nezažili žiadne premorenie v čase, keď sa premorovala prakticky celá západná Európa.

Českí odborníci odhadujú, že imunita tam vďaka zaočkovaniu a premorenosti dosahuje 90 percent. Máte údaje, koľko ľudí môže byť premorených u nás?
Toto presne nevieme povedať. Odhadom, ktorý by asi mohol byť najbližšie k pravde, je štúdia tímu infektológa Pavla Jarčušku ešte z mája tohto roka. V Košiciach sa vtedy zisťovala úroveň protilátok v krvi. Na základe tohto výskumu došli k záveru, že zhruba 23 percent ľudí prekonalo covid. Čiže určite nie sme takí premorení ako zvyšok Európy, napríklad Madrid alebo Londýn po prvej vlne. Súčasne sme menej zaočkovaní.

Čo z toho všetkého vyplýva?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 87% na dočítanie.