Slovakia

EÚ úspešne zapojila svoj prvý superpočítač Vega: Úžasné, čo všetko dokáže

Stalo sa tak na slávnostnom podujatí v Ústave informačných vied v slovinskom Maribore.

Komisia v správe pre médiá spresnila, že ide o spustenie prvého superpočítača EÚ obstaraného na základne spoločného financovania Únie a jej členských štátov vo výške 17,2 milióna eur.

Superpočítač Vega je schopný dosiahnuť 6,9 petaflopu výkonu počítača a bude podporovať vývoj aplikácií v mnohých oblastiach, ako sú strojové učenie, umelá inteligencia a vysokovýkonná analýza údajov. Európskym výskumným pracovníkom a priemyslu pomôže dosiahnuť významný pokrok v oblasti bioinžinierstva, predpovedania počasia, boja proti zmene klímy, personalizovanej medicíny, ako aj pri objavovaní nových materiálov a liekov, ktoré budú prínosom pre občanov EÚ.

Na slávnostnej inaugurácii sa zúčastnila výkonná podpredsedníčka EK Margrethe Vestagerová, zodpovedná za digitálnu oblasť, a slovinský premiér Janez Janša. "Dnes oslavujeme uvedenie superpočítača Vega - prvého z niekoľkých. Superpočítač otvorí nové dvere európskym malým a stredným podnikom, aby mohli konkurovať zajtrajšej high-tech ekonomike. Ešte dôležitejšie je, že podporovaním umelej inteligencie na identifikáciu molekúl na prelomovú liečbu liekmi, sledovaním infekcií spôsobených koronavírusom a inými chorobami môže európsky superpočítač pomôcť pri záchrane životov," uviedla Vestagerová.

Okrem superpočítača Vega v Slovinsku boli počítače EuroHPC zakúpené a nainštalované vo viacerých výpočtových centrách, ako sú Sofia Tech Park v Bulharsku, IT4Innovations National Supercomputing Center na Technickej univerzite v Ostrave, konzorcium CINECA v Taliansku, LuxProvide v Luxemburgu, Minho Advanced Computing Center v portugalskom meste Guimaraes a CSC - IT centrum pre vedu vo fínskom Espoo.

Návrh nariadenia o spoločnom podniku EuroHPC, ktorý v septembri 2020 predložila eurokomisia, predpokladá mobilizáciu ďalších investícií vo výške 8 miliárd eur do budúcej generácie európskych superpočítačov vrátane nových technológií, ako sú kvantové počítače.

Football news:

The president of UEFA will propose to exclude Real Madrid, Barca and Juve from European competitions for 2 years (Cope)
Thomas Tuchel: Maybe de Bruyne needed to leave Chelsea. Werner and Havertz will be able to show their best qualities here
Ter Stegen about 2:8 from Bayern: It really hurt Barca, hurt our pride. We just couldn't stop them
The Champions League final between Man City and Chelsea is likely to be moved from Turkey
Man City are Interested in Lukaku, but the striker wants to stay at Inter. There are no negotiations with Chelsea either
Zidane and Gattuso are on the list of possible candidates for the post of head coach of Juventus
Barcelona may sign PSV top scorer Malen if the deals for Holand and Depay fall through