Slovakia

EÚ zapojila prvý superpočítač Vega

Superpočítač Vega je schopný dosiahnuť 6,9 petaflopu výkonu počítača a bude podporovať vývoj aplikácií v mnohých oblastiach.

Brusel 20. apríla (TASR) - Európska komisia (EK) v utorok poobede spolu s Európskym spoločným podnikom vysokovýkonnej výpočtovej techniky (Euro HPC) a slovinskou vládou inaugurovali prevádzku superpočítača Vega. Stalo sa tak na slávnostnom podujatí v Ústave informačných vied v slovinskom Maribore.

Komisia v správe pre médiá spresnila, že ide o spustenie prvého superpočítača EÚ obstaraného na základne spoločného financovania Únie a jej členských štátov vo výške 17,2 milióna eur.

Superpočítač Vega je schopný dosiahnuť 6,9 petaflopu výkonu počítača a bude podporovať vývoj aplikácií v mnohých oblastiach, ako sú strojové učenie, umelá inteligencia a vysokovýkonná analýza údajov. Európskym výskumným pracovníkom a priemyslu pomôže dosiahnuť významný pokrok v oblasti bioinžinierstva, predpovedania počasia, boja proti zmene klímy, personalizovanej medicíny, ako aj pri objavovaní nových materiálov a liekov, ktoré budú prínosom pre občanov EÚ.

Na slávnostnej inaugurácii sa zúčastnila výkonná podpredsedníčka EK Margrethe Vestagerová, zodpovedná za digitálnu oblasť, a slovinský premiér Janez Janša. "Dnes oslavujeme uvedenie superpočítača Vega - prvého z niekoľkých. Superpočítač otvorí nové dvere európskym malým a stredným podnikom, aby mohli konkurovať zajtrajšej high-tech ekonomike. Ešte dôležitejšie je, že podporovaním umelej inteligencie na identifikáciu molekúl na prelomovú liečbu liekmi, sledovaním infekcií spôsobených koronavírusom a inými chorobami môže európsky superpočítač pomôcť pri záchrane životov," uviedla Vestagerová.

Okrem superpočítača Vega v Slovinsku boli počítače EuroHPC zakúpené a nainštalované vo viacerých výpočtových centrách, ako sú Sofia Tech Park v Bulharsku, IT4Innovations National Supercomputing Center na Technickej univerzite v Ostrave, konzorcium CINECA v Taliansku, LuxProvide v Luxemburgu, Minho Advanced Computing Center v portugalskom meste Guimaraes a CSC - IT centrum pre vedu vo fínskom Espoo.

Návrh nariadenia o spoločnom podniku EuroHPC, ktorý v septembri 2020 predložila eurokomisia, predpokladá mobilizáciu ďalších investícií vo výške 8 miliárd eur do budúcej generácie európskych superpočítačov vrátane nových technológií, ako sú kvantové počítače.

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude