Slovakia

Európska agentúra Frontex zamestná pozorovateľov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Podľa pravidiel EÚ, ktorými sa riadi agentúra, by malo byť prijatých celkovo 40 kandidátov.

Brusel 4. marca (TASR) - Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) ponúkne do konca marca alebo začiatku apríla prácu 15 potenciálnym pozorovateľom základných práv, oznámil vo štvrtok výkonný riaditeľ organizácie Fabrice Leggeri. Informovala o tom agentúra DPA.

Podľa pravidiel EÚ, ktorými sa riadi agentúra, by malo byť prijatých celkovo 40 kandidátov.

V posledných mesiacoch bola agentúra pod drobnohľadom pre údajné porušenia ľudských práv, ako napríklad vracanie migrantov na člnoch do prístavov, odkiaľ pôvodne vyplávali, alebo do medzinárodných vôd. Spoločné pátranie médií zverejnené v októbri odhalilo jej účasť na niekoľkých zásahoch a podnietilo tak vyšetrovanie v agentúre.


Ilustračné foto.
Foto: TASR/AP
Pri riešení údajných nedostatkov Frontex postupoval pomaly, tvrdia kritici. Podľa nariadenia EÚ mali byť úradníci prijatí do 5. decembra.

Vo štvrtok - prvý deň štvormesačného preverovania skupinou poslancov Európskeho parlamentu - sa Leggeri zastal svojej agentúry tvrdiac, že proces spomalili niektoré právne problémy a pandemická situácia.

Leggeri poprel akékoľvek zapojenie agentúry do zatlačovania migrantov poukazujúc na správu medzinárodnej pracovnej skupiny, ktorá má byť zverejnená v piatok. "Môžem povedať..., že neexistovali, nazvime ich opodstatnené alebo na dôkazoch založené fakty alebo závery, ktoré by potvrdili, že agentúra Frontex sa zúčastnila alebo dopustila porušenia základných práv," povedal poslancom.

Football news:

Contrast before the whistle in Prague: Slavia players lined up in front of a kneeling Arsenal
Unai Emery: I am used to matches against my former clubs, so the games with Arsenal are not something new
I drink beer, champagne, red wine. I eat cheese and caviar. Figo about watching football
Figo about Messi and Ronaldo: Truffles with caviar is difficult to compare
Pogba on the substitution at half-time: They tried to provoke me for the 2nd yellow card. The coach decided that it would be better if I left the field before the red
Ole Gunnar Solskjaer: Manchester United are in for a real European battle with Roma. We are good against the Italians
Mikel Arteta: An important victory at a crucial moment, but it will be difficult for Arsenal. Emery is the most successful coach in the history of the Europa League