Koalícia sa dohodla na sociálnych balíčkoch pre ľudí, niektoré zákony už prešli aj schvaľovaním v parlamente. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť povedala, že deficit verejnej správy môže v roku 2019 dosiahnuť 0,9 HDP. Sociálne balíčky budú však stáť ďalších 500 - 600 miliónov...

- Ambíciu tejto vlády mať vyrovnaný rozpočet vnímam, na druhej strane si však myslím, že z vyrovnaného rozpočtu sa ľudia nenajedia. Pamätáte si, keď som do podateľne dal zákony pre ľudí, keďže som si nevedel dať rady v koalícii a nedalo sa stretnúť s koaličnými partnermi. Trval som na 15-percentnej dani pre živnostníkov s obratom do 100-tisíc eur, aby mali ľudia nižšie DPH na potraviny, športové poukazy. Potom som zrušil koncesionárske poplatky pre dôchodcov, znížil DPH na ubytovacie zariadenia. Rovnako trvám na znížení DPH aj na printové médiá. Je predsa iné konkurovať nejakým internetovým virtuálnym portálom, ktoré vám dokonca kradnú vaše články alebo fotky. Ja vo vzťahu k médiám hovorím, že poďme sa baviť aj o ochrane autorských práv.

Vráťme sa k tým sociálnym balíčkom…

- Áno, bude to mať dosah na rozpočet. Urobil som preto kompromis. Znova však opakujem, ľudia sa z vyrovnaného rozpočtu nenajedia. Výpadok štátu bude iba 80 miliónov eur.

Je to dobre prepočítané?

- Áno. To štát pri rezerve zvládne. Problém je iný. Slovensko sa musí baviť o veľkých investíciách do diaľnic, nemocníc, škôl. Naše súčasné zadlženie štátu je okolo 46 percent. Francúzsko má 82 percent. Ale rozdiel kvality života cítite. Tam sú funkčné diaľnice, nemocnice a ďalšie veci.

Nie je namiesto sociálnych balíčkov, ktoré len zvyšujú deficit, lepšie investovať dlhodobo? Teda tak, že sa znížia regionálne rozdiely, čo zlepší celkovú úroveň života tak, aby na to štát nedoplácal a nezvyšoval deficit…

- To je môj sen. Ja vám to vysvetlím na živote bežného človeka. Veď aj ja mám hypotéku. V súčasnosti môžem žiť bez nej, ale menej kvalitne. Povedzme v menšom byte. Keď chcete mať diaľnice, tak musíte v prvom rade zmeniť zákon o verejnom obstarávaní. Nemôže byť na každom kilometri iná technológia. Veľká investícia 10 miliárd by pokojne postačila na vyriešenie nemocníc a diaľnic. Štát by mal zadlženosť 57 percent. Ešte vždy by sme to mali lepšie ako Rakúšania. Majú 78 percent a žijú. Tu sa 30 rokov neinvestovalo do infraštruktúry. To je choré, aby sme od roku 1985 nepoložili kilometer železničnej trate.

Predseda parlamentu Andrej Danko vo svojej kancelárii počas exkluzívneho rozhovoru pre Plus Jeden Deň.

Predseda parlamentu Andrej Danko vo svojej kancelárii počas exkluzívneho rozhovoru pre Plus Jeden Deň.

Zdroj: MIROSLAV MIKLAS