Slovakia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Exprezidentku Bolívie J. Áňézovú odsúdili na 10 rokov väzenia

Súd uznal Áňézovú za vinnú zo zanedbania povinností a konania v rozpore s ústavou, keď sa vyhlásila za prezidentku po tom, čo Morales a jeho strana nazvali prevratom.

La Paz 11. júna (TASR) - Bývalá prezidentka Bolívie Jeanine Áňézová bola v piatok odsúdená na 10 rokov väzenia za obvinenia spojené s jej nástupom do úradu v roku 2019 počas násilných protestov, ktoré viedli k rezignácii a exilu jej predchodcu Eva Moralesa. TASR prevzala správu od agentúry AP.

Súd uznal Áňézovú za vinnú zo zanedbania povinností a konania v rozpore s ústavou, keď sa vyhlásila za prezidentku po tom, čo Morales a jeho strana nazvali prevratom.

Áňézovej stúpenci popierajú, že išlo o prevrat, tvrdiac, že údajné Moralesovo zneužitie moci vyvolalo legitímne povstanie v uliciach. Tvrdia, že zvrhnutie prvého domorodého prezidenta Bolívie a jeho viceprezidenta vytvorilo mocenské vákuum a umožnilo vtedajšej podpredsedníčke Senátu Áňezovej prevziať moc ako dočasná prezidentka. Obhajoba uviedla, že sa proti rozsudku odvolá.

"Nepohla som ani prstom, aby som sa stala prezidentkou, urobila som iba to, čo som musela urobiť, aby som upokojila krajinu, ktorú Morales zanechal zmietajúcu sa v kŕčoch, keď z nej utekal," povedala Áňézová z väzenia, kde je zadržiavaná.

Morales odstúpil po celonárodných protestoch pre podozrenia z manipulácie s volebnými lístkami vo voľbách, ktoré sa konali v októbri 2019. Tvrdil, že voľby vyhral a získal tak prezidentský úrad už po štvrté funkčné obdobie.

Morales popieral, že by došlo k podvodu. Protesty si vyžiadali 37 mŕtvych a prinútili Moralesa utiecť do Mexika. Jeho strana, v španielčine známa pod iniciálami MAS, znovu získala moc vo voľbách v roku 2020 a Morales sa vtedy vrátil naspäť do Bolívie.