Slovakia

Farebné obrazce po zemi: Čo sa to deje na Komenského námestí?

Zdroj: ms

Ak prechádzate bratislavským Starým Mestom, možno ste si všimli ďalšie zmeny, ktorými prechádza Komenského námestie, teda priestor za historickou budovou Slovenského národného divadla.

Komenského námestie slúžilo v minulosti ako parkovisko, no nové vedenie magsitrátu ho začalo pretvárať na verejný priestor. Námestie sa mení i v týchto dňoch, zaplnili ho rôzne farebné obrazce.

"Na Komenského námestí práve prebieha dočasná úprava námestia, ktorá premení tento priestor na miesto oddychu. Na námestí bude výstavný priestor, spolu s oddychovými prvkami a vegetáciou, slúžiaci obyvateľom do začiatku realizácie víťazného návrhu architektonickej súťaže, ktorá práve prebieha," odpovedala na naše otázky hovorkyňa magistrátu Katarína Rajčanová.

"Dočasná úprava vychádza z participácie s obyvateľmi z minulého roka – na námestí sme sa ľudí priamo pýtali, čo by v danom priestore uvítali. Na základe výstupov sa jasne ukázali hlavné témy súvisiace s budúcnosťou námestia. Rezonoval tu zelený, oddychový a pokojný charakter námestia so stromami, podpora podmienok pre peších a cyklistov, viacgeneračné  a viacfunkčné využitie či prítomnosť kultúry. Silno sa ozývala aj potreba reagovať na klimatickú krízu – zmeniť na námestí mikroklímu a zabezpečiť rôznymi spôsobmi chládok a zatienenie," vysvetlila Rajčanová.

FOTOGALÉRIA:

Výsledky architektonickej súťaže budú známe na jeseň tohto roka. Súčasťou zadania je vypracovanie riešenia krajinnej úpravy, dopravného riešenia, architektonických objektov aj návrh mobiliáru a verejného osvetlenia.  Dočasnú úpravu a architektonickú súťaž realizuje Metropolitný inštitút Bratislavy.

Veľkými zmenami prechádzalo námestie aj počas leta minulého roka. Najskôr ho vyčistili, uprostred vytvorili zelený kruh, ktorý je symbolom zmeny a naznačením centrálneho priestoru pre stretávanie sa ľudí. Na námestí postupne pribudla dočasná mobilná zeleň, dva foodtrucky, červené stoly a stoličky z projektu Sadni si! i pingpongový stôl. Na námestí sa počas minuléhor oka organizoval aj pravidelný program, napríklad bábkové divadlo pre deti či kurzy tanca pre dospelých.

FOTO a VIDEO: Z Komenského námestia je zaujímavý verejný priestor, kde môžete stráviť voľné chvíle

Komenského námestie (za historickou budovou SND) v centre Bratislavy posledné mesiace zívalo prázdnotou, predtým slúžilo ako parkovisko. Dnes je všetko inak, priestor sa totiž zmenil na miesto, kde možno tráviť voľný čas.

(ms)

Football news:

Pep about 3:1 with Wolverhampton: Sometimes Manchester City enter the season quickly, sometimes they don't. We played well
Kevin de Bruyne: Wolverhampton have caused Manchester City problems before. I am glad that we played well
Stefano Pioli: Milan are confident, can grit their teeth and fight. Zlatan proves that he is a champion
Ibrahimovic on the Bologna double: If I was 20 years younger, I would have scored a couple more. But I'm not old
Cavani's entourage and Atletico discussed a two-year contract at a hotel meeting
Abramovich is suspected of secretly investing in players of other clubs
Ibrahimovic has scored 23 consecutive seasons at club level