Slovakia

FOTO: Ako to vyriešili? Boli sme sa pozrieť, ako si reštaurácie poradili s novými pravidlami pre terasy

Eurovea Primi terasa

Zdroj: ms

Od piatka 27. novembra platia na Slovensku nové pravidlá pre fungovanie terás reštaurácií. Po novom musia byť minimálne z jednej strany otvorené. Mnohí ich majitelia totiž v zúfalej snahe o záchranu výsledkov svojej niekoľkoročné práce zákaz podávania jedál v interiéri riešili doteraz tak, že celú vonkajšiu terasu jednoducho uzavreli a jedlá a nápoje servírovali tu.

Nové pravidlá pre reštaurácie určila vyhláška Úradu verejného zdravotníctva SR. "Vyhláškou sa spresnila definícia exteriérových častí prevádzky, v ktorých je povolené podávanie pokrmov a nápojov. Pod exteriérovou časťou prevádzky sa rozumie priestor s otvoreným vchodom, ktorý je ohraničený krátkodobými či dlhodobými konštrukciami maximálne z troch bočných strán," priblížil Marek Eliáš z  ÚVZ SR.

My sme sa boli pozrieť, ako si s novým nariadením reštaurácie poradili. Uzavreté terasy sme v Bratislave mohli doteraz vidieť najmä na dvoch miestach. Na nábreží Dunaja pri nákupnom centre a na Hviezdoslavovom námestí.

Reštaurácie, ktoré v dnešnej dobe doslova zúfalo bojujú o prežitie, sa so situáciou vyrovnávajú tromi spôsobmi. Časť má terasy iba otvorené, pre tie sa veľa nezmenilo. Problémom však je, že v súčasnosti ich terasy zväčša zívajú prázdnotou.

Ako sme sa presvedčili, väčšina podnikov s uzatvorenými terasami sa s novou situáciou vyrovnáva čo najefektívnejšie tak, aby dodržali nový predpis. Zo štyroch strán terás sme videli otvorené tie najkratšie, aby bol únik tepla čo najmenší. A neraz sú priamo pri otvorenej stene vyhrievacie zariadenia, zeleň či iné prvky, aby nedochádzalo k veľkému úniku tepla.

FOTOGALÉRIA:

Našli sme však aj podniky, a nebolo ich málo, ktoré svoje terasy ešte novému predpisu neprispôsobili a terasy majú uzavreté rovnako ako dotetaz. 

Zdroj: ms

Jedno z riešení. Jedna stena je otvorená, ako káže predpis. Zeleň môže zmierniť únik tepla. 

Zdroj: nc

V tomto podniku v Petržalke jednu zo stien terasy odstránili, vo vnútri kúsok za ňou je však drevená priečka, ktorá čiastočne izoluje interiér. 

Zdroj: ms

Napríklad podnik Baudelaire, v ktorom začal svoju koronaanabázu poslanec Berka, má terasu úplne otvorenú, keďže na tejto ulici ani inú možnosť nemá. Na návštevnosti to však vidno. 

K situácii sa vyjadril dnes aj hlavný hygienik Ján Mikas. "Snažíme sa prijímať nariadenia tak, aby sme minimalizovali epidemiologické riziko a zároveň umožnili prevádzku v rámci možností, ak sa ale neustále budú objavovať prípady obchádzania nariadení, je ťažké vôbec nastaviť tie opatrenia,“ vysvetlil s tým, že nejaké otváranie reštaurácií v najbližšej dobe očakávať nemožno. „Ak sa súčasné opatrenia nebudú dodržiavať a epidemiologická situácia sa nebude zlepšovať, nemožno hovoriť o otváraní." 

(ms, nc)

Football news:

Barcelona will not let go in January. The goalkeeper is Interesting to Arsenal
At the beginning of the Atalanta more goals than matches in the start. We explain how he and Gasperini get used to each other
Ex - Liverpool defender Flanagan is close to a move to Poland's Jagiellonia
Rodgers on 2-0 with Southampton: Should have scored more. Leicester are 2nd in the Premier League
Real Madrid may call up Castilla's top scorer Hugo Duro due to Jovic's departure
Covid at Ruiz's. The midfielder will not play for Napoli against Juve in the Italian Super Cup
Lampard on Hudson-Odoi: Callum is in great shape and will definitely get playing time