logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Slovakia

Friedrich Merz potvrdil záujem o líderský post v strane CDU

Na archívnej snímke zo 7. decembra 2018 Friedrich Merz v Hamburgu. Foto: TASR/AP

Merz tesne prehral súboj o predsednícky post s Krampovou-Karrenbauerovou.

Berlín 13. februára (TASR) - Friedrich Merz, konzervatívny politik v radoch Kresťanskodemokratickej únie (CDU) nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, sa plánuje uchádzať o predsednícky post v tejto vládnucej strane. Informovala o tom vo štvrtok tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na zdroje blízke jeho okoliu.

Vedenie CDU je vystavené kríze, keďže Merkelovou starostlivo vybraná nástupníčka Annegret Krampová-Karrenbauerová oznámila, že sa nebude uchádzať o post kancelárky v spolkových parlamentných voľbách v roku 2021 a odstúpi z postu straníckej líderky, keď bude vybraný ďalší kandidát.

Krampová-Karrenbauerová prevzala vedenie CDU koncom roku 2018 v rámci Merkelovej plánu postupného odchodu do dôchodku, čo zanechalo budúcnosť tohto najsilnejšieho subjektu na nemeckej politickej scéne doširoka otvorenú.

Zatiaľ čo Merz (64) potvrdil svoj zámer uchádzať sa o post lídra CDU, to, či sa chce stať i kancelárom, zatiaľ potvrdené nie je. Podľa analytikov by sa strana pod jeho vedením stočila ešte viac doprava.

Merz tesne prehral súboj o predsednícky post s Krampovou-Karrenbauerovou, ktorej pozícia sa otriasla po tom, ako CDU v spolkovej krajine Durínsko nedávno zahlasovala spolu s tamojšou krajnou pravicou za zvolenie regionálneho premiéra.

Iní kandidáti zatiaľ záujem viesť stranu neprejavili, hoci minister zdravotníctva Jens Spahn a predseda vplyvnej odnože CDU v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko Armin Laschet sú všeobecne považovaní za potenciálnych nasledovníkov Merkelovej. Markus Söder, šéf sesterskej Kresťansko-sociálnej únie Bavorska (CSU), je taktiež vnímaný ako možný kandidát.

Themes
ICO