Slovakia

Gulyás: Maďarská vláda predloží Bruselu plán obnovy dnes večer

Gergely Gulyás, archívna snímka Foto: TASR/Martin Baumann

Šéf úradu vlády Gergely Gulyás súčasne dementoval správu ľavicového denníka Népszava, že Brusel maďarský plán už 23. apríla odmietol.

Budapešť 11. mája (TASR) - Maďarská vláda predloží Európskej komisii (EK) návrh plánu na využitie európskeho fondu obnovy určeného na zotavenie sa z pandémie nového koronavírusu v utorok večer. Na Facebooku to oznámil šéf úradu vlády Gergely Gulyás, ktorý súčasne dementoval správu ľavicového denníka Népszava, že Brusel maďarský plán už 23. apríla odmietol.

"Po množstve konštruktívnych rokovaní predložíme tento plán dnes večer," napísal Gulyás a poznamenal, že nemožno odmietnuť niečo, čo ešte nebolo ani predložené.

Ľavicový denník s odvolaním sa na vlastné zdroje v utorok napísal, že na schôdzke delegácie maďarského kabinetu s predsedníčkou EK Ursulou von der Leyenovou a ďalšími vysokými predstaviteľmi komisie sa premiérovi Viktorovi Orbánovi nepodarilo dosiahnuť žiadne ústupky v otázke využitia plánu obnovy. Bruselskí predstavitelia maďarskej delegácii údajne oznámili, že maďarský plán považujú za natoľko zlý, že v tejto podobe ho nepodporia.

Podľa Gulyása ide o falošnú správu ľavicového média, aprílová schôdzka v Bruseli bola totiž vyslovene priateľská. "Bol som tam osobne, nič takého tam nezaznelo, čo tvrdí Népszava. Maďarsko, ale ani ďalších 20 z 27 členských krajín Európskej únie (EÚ) nechce navyšovať svoj štátny dlh o unijný úver," dodal šéf úradu vlády.

Bruselské i maďarské médiá po uvedenej schôdzke 23. apríla uviedli, že v EK majú námietky voči viacerým detailom maďarského plánu. Jednou zo sporných otázok je, že Budapešť chce financovať z európskych fondov úpravu miezd zdravotníkov, ale pred časom v Únii pravidelne kritizovali aj maďarský systém verejného obstarávania. Brusel vyzval Maďarsko na jeho zmenu, napísal server Euronews.

Football news:

Italy in the 1/8 finals of the Euro will play with Ukraine or Austria
Mancini's Italy have 30 consecutive games without defeat. This is a repeat of the record of the national team
37-year-old Pandev will finish his career in the national team of North Macedonia after Euro 2020
Do you know why there are names on the T-shirts of the Turkish national team? Surnames in the country appeared later than football - only in 1934
The first direct red card at Euro 2020 is shown to Wales defender Ampadu for a foul on Bernardeschi
UEFA may fine the German Football Union for Neuer's LGBT armband
Griezmann on Benzema: He's a big help to France. There are moments - and this is the main thing