Na tohtoročnom hlavnom podujatí v meste Hirošima sa zúčastnili preživší, príbuzní a malá skupina zahraničných predstaviteľov. Modlili sa za tých, ktorých atómová bomba zabila alebo zranila, a vyzvali na svetový mier. Verejnosť mohla obrad sledovať len na internete. Účastníci, mnohí z nich v čiernom oblečení a s rúškom na tvári, sa ticho pomodlili presne o 08.15 h miestneho času (01.15 h SELČ) - práve vtedy 6. augusta 1945 dopadla na Hirošimu prvá jadrová bomba použitá v čase vojny. 

Útok atómovou bombou na Hirošimu si vyžiadal životy približne 140.000 ľudí, mnohí z nich zomreli okamžite a ďalší v priebehu nasledujúcich týždňov a mesiacov - trpeli chorobou z ožiarenia, devastačnými popáleninami a ďalšími poraneniami. O tri dni, 9. augusta 1945, zhodili Spojené štáty druhú atómovú bombu, na mesto Nagasaki, kde zahynulo 74.000 ľudí.

Japonsko si pripomenulo 75. výročie zhodenia atómovej bomby na Hirošimu.

Japonsko si pripomenulo 75. výročie zhodenia atómovej bomby na Hirošimu.

Zdroj: SOPA Images

Mnoho tradičných podujatí pri príležitosti pochmúrneho výročia bolo zrušených z dôvodu pandémie, takisto celosvetovej hrozby, ktorá v niektorých preživších v Japonsku oživuje dobre známy strach. Cíti ho aj 83-ročná Keiko Ogurová, ktorá prežila bombový útok na Hirošimu. Keď prepukla nákaza koronavírusom, "pripomenulo mi to strach, ktorý som cítila hneď po bombovom útoku... nikto tomu nemohol ujsť",povedala Ogurová novinárom minulý mesiac. 

Bomba Little Boy vážila 4 tony a mala 5 metrov

Pred 75 rokmi Američania zhodili na Hirošimu atómovú bombu Little Boy.

Pred 75 rokmi Američania zhodili na Hirošimu atómovú bombu Little Boy.

Zdroj: Twitter, YouTube

Pokračovanie nájdete na ďalšej strane >>>