Slovakia

Hra o tresty. Funkcionárov usviedčajú kajúcnici

Ľudovít Makó, Bernard Slobodník a po novom už aj Monika Jankovská začali vypovedať o trestnej činnosti, na ktorej sa podieľali. Zjavne majú jasný cieľ – získať výhody, napríklad zníženie vlastného trestu, výmenou za to, že usvedčia všetkých, na ktorých niečo vedia. 

Makóa súd prepustil z väzby a u Slobodníka návrh na väzbu prokurátor napokon stiahol. Ak sa ich výpovede potvrdia, môžu im spoluprácu a priznanie uznať ako poľahčujúce okolnosti, ktoré by viedli k nižším trestom, ako hrozia ich spoluobvineným.

Slovenské právo takýto postup nielen umožňuje, ale aj často využíva. Svedkovia kajúcnici poslali za mreže takmer všetky slovenské mafiánske skupiny. Napríklad aj svedok v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej Zoltán Andruskó dostal iba 15 rokov väzenia oproti 25-ročnému, zatiaľ neprávoplatnému trestu pre vodiča vykonávateľa dvojnásobnej vraždy – Tomáša Szabóa.

Trest 25 rokov má už Najvyšším súdom potvrdený aj strelec Miroslav Marček. Ten síce dostal o 10 rokov viac ako Andruskó, hoci sa tiež priznal a svedčil. Marček má však na svedomí až tri obete – aj Martinu Kušnírovú a podnikateľa Petra Molnára.

Bratislavský krajský sudca Peter Šamko v rozhovore pre podcast Aktuality Nahlas pripomenul, že svedok kajúcnik by mohol svedectvami získať dokonca až beztrestnosť. „Jeho stíhanie môže byť aj zastavené, podmienečne zastavené, môže dostať symbolický trest, ale aj trest, ktorý je väčší, ale oproti ostatným páchateľom znížený.“

Podcast o tejto téme si môžete vypočuť tu:

Všetko záleží na miere spolupráce s políciou a na tom, či kajúcnik hovorí celú a neskreslenú pravdu, a to nielen o ostatných, ale aj o svojej vlastnej trestnej činnosti. Najprv musí vypovedať všetko, čo vie, a potom podľa výsledku dostane benefit, ktorý je na zvážení prokurátora a následne súdu.

Nesmie to byť hlava skupiny

#SpajaNasZodpovednost

Aktuality.sk ukazujú pravú tvár Slovenska – bez toho, aby zakrývali fakty a ohýbali realitu. Každý deň vám prinášame dôveryhodné a vyvážené spravodajstvo. Vaša podpora zabezpečí, aby náš obsah ostal otvorený aj pre tých, ktorí si to nemôžu dovoliť.

Máte už konto? Prihláste sa

Football news:

Levandovsky has 500 goals in his career. Only Ronaldo, Messi and Zlatan have scored as many of the current players
Real Madrid director Butragueno on Modric: Such players make football better. The fact that he is in our team is a luxury
Neymar has included Zlatan, Beckham, Buffon, Weah and seven Brazilians in the PSG legends squad
Greenwood is the youngest scorer of the goal against Liverpool for Manchester United after Rooney
Barcelona without Messi does not lose 12 matches in a row
Ronald Koeman: Barcelona played their 7th game away in a row. We are far behind Atletico, but we will fight
Arsenal, Leeds and Hertha are Interested in Draxler. PSG is ready to release him and Kerer