Slovakia

Izrael otvoril veľvyslanectvo v Spojených arabských emirátoch

SAE podpísali vlani v septembri ako vôbec prvá krajina Perzského zálivu prelomovú dohodu o normalizácii vzťahov s Izraelom, ktorá počíta aj so vzájomným otvorením ambasád.

Jeruzalem 24. januára (TASR) - Izrael v nedeľu otvoril svoje veľvyslanectvo v meste v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch (SAE). Oznámilo to izraelské ministerstvo zahraničných vecí s tým, že ambasáda bude nateraz fungovať v "dočasných" priestoroch, kým sa rozhodne o jej stálom umiestnení. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

"Dnes bolo príchodom šéfa (diplomatickej) misie oficiálne otvorené izraelské veľvyslanectvo v Abú Zabí," uvádza sa vo vyhlásení izraelského ministerstva. Izraelský minister zahraničných vecí Gabi Aškenazi uviedol, že otvorenie ambasády len posilní už aj teraz dobré vzťahy medzi Izraelom a SAE.

K oznámeniu izraelského ministerstva došlo len krátko po tom, ako SAE v nedeľu informovali, že schválili plán na otvorenie svojho veľvyslanectva v izraelskom Tel Avive.

SAE podpísali vlani v septembri ako vôbec prvá krajina Perzského zálivu prelomovú dohodu o normalizácii vzťahov s Izraelom, ktorá počíta aj so vzájomným otvorením ambasád. Zmluvu sprostredkovala vláda bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa. Od vtedy uskutočnili obe krajiny vzájomné priame lety a navzájom si hostili aj viacero obchodných delegácií, pričom SAE navštívili aj tisíce izraelských turistov, uvádza AP.


Americký prezident Donald Trump, archívne foto.
Foto: TASR/AP
Príklad SAE nasledoval Bahrajn, ktorý príslušnú dohodu podpísal v ten istý deň - 15. septembra v Bielom dome vo Washingtone. Neskôr sa na normalizácii vzťahov s Izraelom dohodli aj Sudán a Maroko. Už viac ako štvrťstoročie oficiálne styky s Izraelom pritom udržujú Egypt a Jordánsko.

Tento vývoj podľa analytikov odráža posun na Blízkom východe - arabské krajiny majú totiž spoločne s Izraelom obavy z Iránu. Predtým dlhodobo trvali na tom, že normalizácia vzťahov so židovským štátom bude možná až po vyriešení palestínskej otázky. Palestínčania preto dohody arabských štátov s Izraelom vnímajú ako zradu svojich záujmov.

Izraelská vláda zároveň na svojom nedeľňajšom zasadnutí schválila dohodu o nadviazaní diplomatických vzťahov s Marokom. Ministerstvo zahraničných vecí následne informovalo, že v "najbližších dňoch" spustí diplomatickú misiu v marockom hlavnom meste Rabat a otvorí konzulát v Dubaji v SAE. Informovalo tiež, že jeho ambasáda v bahrajnskom hlavnom meste Manáma funguje už niekoľko týždňov.

Football news:

Cavani has returned to training and is likely to play against Crystal Palace
Fabio Capello, Juventus played Rugby against the Port. Only Ronaldo and Chiesa can make a difference in this squad
Neymar: I posted how I was recovering from my injury, and I didn't get any messages saying, Wow, what a professional. No
Ole Gunnar Solscher: The work of the judges is very difficult and without additional pressure. We have to make their decisions
Joan Laporta: I'm sure Messi won't stay at Barca if I don't win the election. He gives the club 30% of revenue
Trent had idolized Gerrard since he was a kid, and he was in a fairy tale: he got Steven's care and the captain's armband. The story of a great relationship
Hazard's recovery from the injury is delayed. He probably won't play against Atletico on March 7