Slovakia

Je nedôveryhodný. Nepovedal všetko o svojom majetku, spochybňuje Kováčik svedka Zemana

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik poukázal počas štvrtkového pojednávania na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku na nevierohodnosť výpovede svedka Mateja Zemana. Kováčik je obžalovaný z viacerých trestných činov.

Takáčovec Zeman vo štvrtok na súde opätovne potvrdil, že mal odovzdať úplatok pre bývalého špeciálneho prokurátora, za ktorý mal Kováčik v júli 2017 zabezpečiť nepodanie sťažnosti voči prepusteniu niekdajšieho bosa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby.

„Aj z dnešnej jeho výpovede vyplynula jeho nevierohodnosť, ktorú bližšie zdôvodním a vysvetlím v neskoršom štádiu dokazovania,“ podotkol obžalovaný na adresu svedka.

Zeman je obvinený v iných trestných veciach a aj väzobne stíhaný. „Svedok sa podľa jeho vlastného vyjadrenia nenachádza v takzvanej kolúznej väzbe napriek tomu, že sa vyjadril, že bol v kontakte s osobami, ktoré môžu byť vypočúvané v rámci jeho trestného stíhania ako svedkovia,“ vyhlásil Kováčik.

„Poukazujem na to, že svedok neuvádzal všetko, o čom sa po zákonnom poučení vyjadrovať mal, a to napríklad ani ohľadne jeho majetku,“ dodal obžalovaný. Zeman najskôr na otázku obhajoby odpovedal, že vlastní byt na hypotéku. Neskôr doplnil, že na chorvátskom ostrove Pag má rozostavaný dom.

Sudkyňa nevyhovela návrhom obhajoby na vypočutie svedkov. Vypočutý nebudú predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala ani sudca Najvyššieho súdu Juraj Kliment. Okrem iných ani bývalý šéf Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský, riaditeľ tajných Michal Aláč, bývalý policajný prezident Tibor Gašpar či podnikateľ Norbert Bödör.

„Buď ide o osoby, ktorých vypočutie súd nepovažuje vzhľadom na vykonané dokazovanie za podstatné a z časti ide o osoby, ktoré súd nepovažuje za dôležité a nevyhnutné vykonať práve preto, že s prejednávanou vecou nesúvisia,“ zdôraznila samosudkyňa Pamela Záleská. Odmietla tiež čítanie viacerých článkov publikovaných v médiách.

Národná kriminálna agentúra zadržala Kováčika koncom októbra minulého roka. Svojej funkcie sa vzdal krátko po vznesení obvinenia. Čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Vo väzbe je od októbra minulého roka.

Football news:

Lille coach: Benzema is an outstanding player. This is what is needed for the Golden Ball
Sandro Wagner: Messi didn't deserve the Golden Ball. Chiellini is the favorite, followed by Lewandowski
Gary Neville: Manchester United stars don't plow like de Bruyne, Mane, Bernardo and Firmino. They lack such a work ethic
Salah turned into Messi. Lineker on Liverpool forward
We will ask you to punish those who unreasonably accused Glick of racism in the match with England. The Polish Football Union will appeal to FIFA
Milan's midfielder Rebic suffered a muscle injury in the match against Verona
Newcastle's budget for the winter is 50 million pounds, although the club has the right to spend 190 million without violating the FFP