Slovakia

Jediné slovo ministra umožnilo návrat všetkých žiakov 1. stupňa do škôl: Ako reagujú mestské časti v Bratislave?

Zdroj: J. G.

Jarné prázdniny sa v Bratislave končia, v pondelok by sa žiaci 1. stupňa mohli vrátiť do škôl. Pôvodne to mali byť len tí, ktorých rodičia nemôžu pracovať z domu. Stačilo však doplniť jedno slovo do usmernenia ministra školstva a do tried môžu prísť všetci žiaci. Zisťovali sme, či zriaďovatelia základných škôl, teda mestské časti, využijú túto možnosť.

Podľa najnovších inštrukcií rezortu školstva sa môžu materské školy a tiež 1. stupeň základných škôl otvoriť pre všetky deti. Do ministerského usmernenia totiž v prípade detí, ktorých rodiča musia nevyhnutne chodiť do práce, pribudlo slovo „prednostne“. Čiže školské zariadenia sa otvoria prednostne pre týchto žiakov - ale zároveň majú aj ostatní žiaci možnosť zúčastňovať sa na prezenčnom vyučovaní.

„Týmto rozhodnutím sa vzhľadom na prijaté závery školské vyučovanie v materských školách a základných školách na prvom stupni umožňuje prednostne pre deti zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce,“ uvádza sa doslova v rozhodnutí ministra školstva, ktoré sa týka návratu detí do škôl od pondelka 8. marca.

Záleží však na jednotlivých mestských častiach, pre akých žiakov 1. stupňa otvoria školy a či ich vôbec otvoria. A zatiaľ možnosť prezenčného vyučovania pre ostatných žiakov nevyzerá veľmi nádejne.

„Do našich škôl sa vrátia deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu, a deti rodičov z kritickej infraštruktúry. Pre tieto deti zabezpečíme vyučovanie v základnej škole. Riaditelia škôl sa už pripravujú na zabezpečenie vyučovania a stravovania. Pre ostatné deti bude pokračovať online vyučovanie,“ uviedol pre Bratislavské noviny hovorca Karlovej Vsi Branislav Heldes.

Rovnakú odpoveď sme dostali z Ružinova. „Školy budú od pondelka k dispozícii pre tie deti, ktorých rodičia tvoria kritickú infraštruktúru, resp. majú taký typ zamestnania, ktorý im neumožňuje prácu z domu,“ potvrdila hovorkyňa Tatiana Tóthová.

Ako to bude v Petržalke, zatiaľ nie je jasné. „Zajtra (v piatok 5. marca, pozn. red.) má oddelenie školstva poradu s riaditeľmi základných a materských škôl, kde sa dohodnú na fungovaní prevádzky škôl od budúceho týždňa,“ informovala hovorkyňa mestskej časti Mária Halašková.

S veľkou nádejou očakávajú rozhodnutie samosprávy rodičia, ktorých deti navštevujú základné školy v Starom Meste. Ešte včera ich totiž starostka Zuzana Aufrichtová motivovala, aby si dali urobiť bezplatný PCR test. Na sociálnej sieti síce jasne uviedla, aký je cieľ tohto testovania – že ide o vyhodnotenie dosahu ochorenia Covid-19 na vyučovanie na 1. stupni základných škôl počas dvoch predchádzajúcich týždňov. Mnohí rodičia však dúfali, že vďaka tomu sa škola otvorí v pondelok aj pre ich deti, a tak sa dnes už od rána chodili testovať na určené miesta. Asi budú sklamaní. Staré Mesto totiž avizuje na zajtra tlačový brífing starostky, na ktorom bude informovať o rozhodnutí mestskej časti "o neotvorení prezenčnej výuky na základných a materských školách od 8. 3. 2021...“

Oslovili sme aj ďalšie mestské časti, keď získame ich stanovisko, článok budeme aktualizovať.

(ac)

Ako je to s návratom detí do škôl a škôlok od 8. marca? Ministerstvo zverejnilo nové prehľadné inštrukcie

Aj po ôsmom marci budú môcť navštevovovať materské školy či prvý stupeň základných škôl všetky deti, ak škola nerozhodne inak alebo ak sa nenachádza v čiernom okrese. Vyplýva to z inštrukcií, ktoré zverejnilo ministerstvo školstva. Už teraz je však jasné, že mnohé školy sa pre všetky deti i tak neotvoria.

Football news:

Contrast before the whistle in Prague: Slavia players lined up in front of a kneeling Arsenal
Unai Emery: I am used to matches against my former clubs, so the games with Arsenal are not something new
I drink beer, champagne, red wine. I eat cheese and caviar. Figo about watching football
Figo about Messi and Ronaldo: Truffles with caviar is difficult to compare
Pogba on the substitution at half-time: They tried to provoke me for the 2nd yellow card. The coach decided that it would be better if I left the field before the red
Ole Gunnar Solskjaer: Manchester United are in for a real European battle with Roma. We are good against the Italians
Mikel Arteta: An important victory at a crucial moment, but it will be difficult for Arsenal. Emery is the most successful coach in the history of the Europa League