Slovakia

Karikatúru Harrisovej v austrálskych novinách kritizujú ako rasizmus

Zámerom tohto komentára v danej karikatúre bolo zosmiešniť rasizmus, nie ho glorifikovať.

Sydney 14. augusta (TASR) – Karikatúra americkej viceprezidentskej kandidátky Kamaly Harrisovej s popisom "hnedé dievčatko", ktorú v piatok zverejnili noviny The Australian, bola označená za rasistickú.

Bývalý austrálsky premiér Kevin Rudd a niekoľko súčasných zákonodarcov na Twitteri uviedlo, že predmetná karikatúra je urážajúca, rasistická a sexistická, informovala tlačová agentúra DPA.

Obrázok, ktorý nakreslil dvorný karikaturista tohto média Johannes Leak, zobrazuje demokratického kandidáta na post prezidenta USA Joea Bidena, ako ohlasuje Harrisovú – kalifornskú senátorku – za svoju spolukandidátku.

V karikatúre Biden hovorí: „Je čas uzdraviť národ rozdelený rasizmom, takže vás prenechávam tomuto hnedému dievčatku, zatiaľ čo si pôjdem zdriemnuť," pričom ukazuje na Harrisovú, prvú černošku a zároveň prvú Američanku ázijského pôvodu, ktorá bola nominovaná na viceprezidentský post jednou z hlavných amerických strán.

Šéfredaktor novín Chris Dore vyhlásil, že Leak iba citoval Bidenove vlastné slová.

Biden v stredu na Twitteri napísal: „Dnes ráno sa malé dievčatá v celej krajine zobudili s možnou predstavou samých seba ako prezidentiek alebo viceprezidentiek, a týka sa to najmä čiernych a hnedých dievčat, ktoré sa v našej spoločnosti veľmi často cítia prehliadané a podceňované."

„Zámerom tohto komentára v danej karikatúre bolo zosmiešniť rasizmus, nie ho glorifikovať. The Australian a Johannes (Leak) sú proti rasizmu vo všetkých jeho podobách," zdôraznil Dore.

Football news:

Jurgen Klopp: Transfer activity shows Chelsea's ambitions
Andrea Pirlo: I'm in Juve and I work with a team full of Champions. I have no doubts, only confidence
Even Zidane listens to Marseille rap. The city is steeped in hip-hop, and the club promotes aspiring rappers
Leicester loaned Under until the end of the season
Robertson on Messi: He will be considered one of the best ever along with Maradona and Pele when he finishes
Giggs about Manchester United: Palace were better and wanted to win more strongly. They could have scored more
Manchester United have spoken to Teles' agents. The player will insist on leaving Porto