Slovakia

Koľko ľudí môže koronavírusom nakaziť jedna osoba: V Británii toto číslo klesá, ustupuje pandémia?

Vedci odhadujú, že reprodukčné číslo (R0) sa momentálne pohybuje tesne pod hranicou 1,00. Číslo R0 predstavuje priemerný počet ľudí, ktorých môže nakaziť jedna osoba nakazená koronavírusom.

V piatok v Británii zaznamenali 16 022 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je mierny pokles oproti 17 555 prípadom, ktoré v krajine hlásili za predošlý deň. Mierny nárast naopak krajina zaznamenala v počte úmrtí. Vo štvrtok tam hlásili v súvislosti s koronavírusom 498 úmrtí, zatiaľ čo v piatok ochoreniu podľahlo 521 osôb.

Podľa poradného orgánu britskej vlády pre núdzové situácie (SAGE) tieto údaje značia, že každých desať ľudí nakazených koronavírusom je schopných nakaziť ďalších deväť až desať ľudí.

Ak je hodnota čísla R0 vyššia ako 1,00, predpokladá sa, že epidémia sa bude naďalej šíriť. Ak bude jeho hodnota nižšia, znamenalo by to, že pandémia je na ústupe.

Poradný orgán navyše dodal, že vplyv mesačného lockdownu, ktorý Anglicko nariadilo od 5. novembra, sa na reprodukčnom čísle začal odrážať len začiatkom tohto týždňa.

V Spojenom kráľovstve od začiatku pandémie celkovo zaznamenali 1.589.301 prípadov nákazy koronavírusom, v súvislosti s ktorým krajina dosiaľ hlásila 57.551 úmrtí.

Football news:

Conte on 2-1 with Milan: Before the winning goal, the result was unfair. Their goalkeeper is the best player of the match
Mikel Arteta: Arsenal did everything right, but they lost. Wins give confidence
Nicolo Barella: We proved that we are stronger than Milan
Go do your voodoo shit, you little ass. Ibrahimovic-Lukaku during the Cup match
Pioli on the defeat by Inter: The only difference was the relegation. There could be any result in equal teams
UEFA has no plans to abandon the Euro in 12 cities. Other options are undesirable
Eriksen scored for Inter for the first time in almost six months - Milan in the Cup in the 97th minute from a free kick