Slovakia

Korčok: Rastúci vplyv Číny je pre Slovensko výzvou aj príležitosťou

Na archívnej snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok. Foto: TASR - Martin Baumann

Podľa Korčoka netreba zabúdať na to, že Čína má druhý najväčší rozpočet na obranu na svete.

Bratislava/Brusel 2. decembra (TASR) - Rastúci vplyv Číny vo svete a jej politiky na medzinárodnú scénu predstavuje pre Slovensko zároveň výzvu aj príležitosť. Vyjadril sa tak v stredu šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok počas záverečného dňa zasadnutia Severoatlantickej rady (NAC) na úrovni ministrov zahraničných vecí, ktoré prebiehalo formou videokonferencie.

TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Slovensko má "záujem o férové a konštruktívne vzťahy Aliancie s Čínou. Na druhej strane musíme lepšie poznať pohnútky správania Číny v našom euroatlantickom priestore a vyhodnocovať ich dôsledky na naše bezpečnostné záujmy," povedal Korčok. Podľa neho netreba zabúdať na to, že Čína má druhý najväčší rozpočet na obranu na svete.

Na vzťahy s Čínou sa zamerali najmä rokovania s európskymi partnermi z Fínska a Švédska, ako aj z Austrálie, Japonska, Južnej Kórey, Nového Zélandu a so šéfom diplomacie EÚ Josepom Borrellom.

Ústrednou témou stretnutí s rezortnými partnermi z Gruzínska a Ukrajiny bola zasa bezpečnosť v regióne Čierneho mora. "Sme znepokojení militarizáciou Čierneho mora a špecificky Krymu zo strany Ruska, ktorá mu umožňuje destabilizovať širší región a rozširovať svoj vojenský vplyv ďalej do Stredozemného mora," uviedol Korčok. Slovensko podľa Korčoka podporuje budovanie obranyschopnosti Ukrajiny a Gruzínska, ktoré prispeje k väčšej stabilite v oboch krajinách. Dodal, že tento vývoj je aj v záujme občanov Slovenska.

Football news:

Agent: Cheryshev is not going to leave Valencia. The coach trusts him
Bayern gave the midfielder Dayak Union on loan with a buyout option
Lampard on Mount: I moved to Chelsea at his age and it took me a year to find myself. And he already has so many games
Mbappe does not score for PSG 4 matches in a row. This is his worst streak since April-May 2018
Mourinho on Rashford's words: Go to Opta and draw your own conclusions. Liverpool - Manchester United-and so quite a loud match
Ronaldo: Real Madrid made a mistake by letting Hakimi go. Sometimes I say to myself: Imagine yourself and him - we would move at a good speed
Barcelona would not consider Messi's participation in the game with Athletic if it were not for the trophy match