Koronavírus

Epidemická situácia na Slovensku v súvislosti s koronavírusom sa naďalej zlepšuje. Od pondelka 12. apríla máme už iba dva čierne okresy, do tretieho stupňa sa zaradilo 36 okresov a v druhom stupni ich je 39.

COVID automat – farby okresov podľa epidemickej situácie

Čierne okresy na Slovensku (2)

Bordové okresy na Slovensku (36)

  • Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Bytča, Čadca, Detva, Dolný Kubín, Gelnica, Humenné, Ilava, Krupina, Levoča, Lučenec, Martin, Michalovce, Myjava, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Pezinok, Poltár, Považská Bystrica, Prešov, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Ružomberok, Senica, Snina, Stará Ľubovňa, Trenčín, Tvrdošín, Turčianske Teplice, Vranov nad Topľou, Zvolen, Žiar nad Hronom, Žilina

Červené okresy na Slovensku (39)

  • Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I – V, Brezno, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Komárno, Kežmarok, Košice I – IV, Košice – okolie, Levice, Liptovský Mikuláš, Malacky, Medzilaborce, Nitra, Piešťany, Prievidza, Rožňava, Sabinov, Senec, Skalica, Sobrance, Spišská Nová Ves,  Svidník, Šaľa, Topoľčany, Trebišov, Trnava, Veľký Krtíš, Žarnovica

Ružové okresy na Slovensku (2)

Ešte lepšia situácia bude od pondelka 19. apríla, pretože už nebudeme mať ani jeden čierny okres. Bordových ich budeme mať 27, červených 48 a štyri budú v ružovom I. stupni varovania. Slovensko sa navyše dostane z čiernej do bordovej farby.

Regionalna charakteristika.jpg

Zafarbenie okresov od 19. apríla do 25. apríla. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Vďaka tomu, že sa situácia zlepšuje sa budú môcť postupne začať uvoľňovať opatrenia. Od pondelku 19. apríla sa otvoria obchody a služby, podmienkou bude jedna osoba na 15 metrov štvorcových a negatívny test. Umožnený bude s testom aj pohyb v prírode mimo okres. Otvoria sa kostoly, a to s rovnakými podmienkami ako obchody a služby. Povoľuje sa šport v exteriéri, a to v skupine 6 osôb a s testom. Ľudia budú môcť od pondelka navštíviť aj zoologické a botanické záhrady, či knižnice. Zároveň svoje služby opätovne budú môcť ponúkať aj hotely a penzióny avšak zatiaľ bez reštaurácií.

Naďalej pokračuje pozvoľný pokles nových pozitívnych prípadov, aktuálne je ich denný počet na úrovni približne z konca októbra. Za posledných sedem dní u nás pribudlo 5480 prípadov ochorenia COVID-19, ktoré odhalili PCR testy (streda – 843, utorok – 1069, pondelok – 870, nedeľa – 106, sobota – 589, piatok – 1080, štvrtok – 923).

Počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 je už niekoľko dní pod hranicou tritisíc. Reprodukčné číslo sa však mierne zvýšilo a zostáva tesne pod 1. Priemer denných úmrtí klesol na 79. Za posledný týždeň koronavírus na Slovensku zabil 555 ľudí (streda – 79, utorok – 82, pondelok – 86, nedeľa – 65, sobota – 78, piatok – 76, štvrtok – 89).

Situáciu v súvislosti s koronavírusom sledujeme online (minúta po minúte)

23:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v piatok.

V relácii RTVS Silná zostava to uviedla jeho riaditeľka Zuzana Baťová. „Tá hranica sa mi veľmi posúva,“ zhodnotila.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) odsudzuje emocionálny a politický nátlak vyvíjaný zo strany ministra financií Igora Matoviča voči ŠÚKL-u, jeho riaditeľke a jej rodine.

V stanovisku to uviedla hovorkyňa štátneho ústavu Magdaléna Jurkemíková.

19:22 Od pondelka 19. apríla sa za určitých podmienok ruší 14-dňová karanténa pre ľudí, ktorí prídu na Slovensko z členských krajín Európskej únie (EÚ) alebo Islandu, Nórska, Lichtenštajnska, Švajčiarska či Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska.

V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) Daša Račková.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Senica

16:48 Dve zo štyroch základných škôl v Senici využili pred návratom ôsmakov a deviatakov na prezenčné vyučovanie možnosť testovania kloktacími PCR testami. Z celkového počtu 400 ôsmakov a deviatakov sa prišlo na základe súhlasu rodičov alebo zákonných zástupcov takto otestovať po tridsať žiakov z oboch škôl. Žiaci týchto ročníkov sa do tried vracajú v pondelok 19. apríla, podmienkou je však negatívny test na ochorenie COVID-19.

„Testovanie bolo jednoduché, žiaci si v priestoroch školy vyplachovali ústa slaným roztokom, ich vzorka bola starostlivo zabalená a zaslaná do laboratória. Každý žiak dostal letáčik s jedinečným kódom, na základe ktorého sa dozvie výsledok testu z informatívneho mailu,“ priblížila systém šetrného PCR testovania riaditeľka Základnej školy na Sadovej ulici v Senici Svetlana Chábelová.

Škola následne podľa hovorkyne senickej radnice Tatiany Moravcovej dostane informáciu len o celkovom počte prípadných pozitívnych výsledkov alebo informáciu, o akú triedu ide, nie však meno konkrétneho žiaka.

Tí ôsmaci a deviataci, ktorí sa na testovaní kloktaním nezúčastnili, môžu využiť možnosť antigénového testovania a tak sa pred nástupom do školy preukázať platným výsledkom testu. V Senici podľa Moravcovej od apríla fungujú počas týždňa dve trvalé mobilné odberné miesta, kde sa dá prihlásiť cez štátny rezervačný systém korona.gov.sk.

Takisto môžu využiť v sobotu 17. apríla plošné testovanie organizované mestom Senica v šiestich odberných miestach. Rezervácia na konkrétny termín je možná prostredníctvom objednávkového systému rezervaciasenica.sk. Jednotlivé odberné miesta však budú počas dňa brať aj neobjednaných záujemcov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:24 V exteriéri už nebude povinné mať prekryté horné dýchacie cesty, a to v prípade osôb, ktoré sú vzdialené najmenej päť metrov od ostatných ľudí, s ktorými nežijú v spoločnej domácnosti.

Vyplýva to z novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, platná bude od 19. apríla. Zmierňuje sa ňou aj povinnosť nosenia respirátorov v interiéri verejných budov. Po novom tak budú môcť mať rúška namiesto respirátora všetci žiaci v škole alebo školskom zariadení aj pedagogickí a odborní zamestnanci počas vyučovania.

Rúška budú povolené na pracovisku aj pre zamestnancov, ktorí majú chronické ochorenia dýchacích ciest s dychovou nedostatočnosťou alebo kožné ochorenia tváre, u ktorých by nosenie respirátora mohlo viesť k zhoršeniu stavu. Respirátory taktiež nebudú povinné pre zamestnancov, ktorých spôsob práce alebo pracovné podmienky neumožňujú nosenie respirátora, po dohode medzi zamestnávateľom a zástupcami zamestnancov. Doteraz to bolo možné iba na základe vyjadrenia pracovnej zdravotnej služby.

Ako ďalej informovala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková, podmienky nosenia respirátora či rúška sa vo vybraných situáciách zmierňujú vzhľadom na zlepšujúcu sa epidemickú situáciu. „Epidemiológovia sledujú vývoj výskytu COVID-19 a Úrad verejného zdravotníctva SR primerane upravuje znenie vyhlášok, ktorými sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia,“ doplnila.

Na tlačovej konferencii po štvrtkovom spoločnom rokovaní s českým premiérom Andrejom Babišom to povedal predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) s tým, že to bude za podmienky, ak bude proces schvaľovania vakcíny v poriadku. Ďalšie dodávky Sputnika V budú podľa jeho slov na Slovensko dochádzať až vtedy, keď sa ňou začne očkovať, keďže aj vakcíny po istom čase expirujú.

Heger odôvodnil dovoz ruskej vakcíny na Slovensko tým, že isté percento slovenskej populácie by inú vakcínu ako Sputnik V nechcelo. „Na slovenský trh sme ju doviezli preto, aby sme zaočkovali čo najväčší počet obyvateľov a dosiahli tak kolektívnu imunitu,” ozrejmil slovenský premiér. Zároveň doplnil, že Slovensko venuje Českej republike 10-tisíc kusov vakcíny Moderna. Český premiér tento akt solidarity ocenil.

Ak budete zvažovať, ako tú pandémiu prežiť, tak sú len 4 možnosti. Píšu Dáta bez pátosu na sociálnej sieti Facebook a okrem iného tiež uviedli, že testovanie nás nezachráni, ale nás postupne zruinuje.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Štrbské Pleso, Jasná

V lyžiarskych strediskách na Štrbskom Plese a Jasnej sa bude opäť po 110 dňoch lyžovať. Umožní to uvoľnenie preventívnych opatrení.

Michalovce

Košický samosprávny kraj (KSK) otvára ďalšie veľkokapacitné očkovacie centrum, a to v priestoroch športovej haly Gymnázia Pavla Horova v Michalovciach. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

„V Michalovciach sme chceli spustiť očkovanie už tento víkend, technicky aj materiálne sme pripravení a máme vydané všetky potrebné povolenia. Ministerstvo zdravotníctva sme ešte začiatkom týždňa požiadali o otvorenie čakárne, tak, aby sa Zemplínčania mohli prihlasovať na očkovanie. Otvorená by mala byť ešte tento týždeň. Očkovacie centrum otvoríme hneď po tom, čo bude na očkovanie prihlásený dostatočný počet záujemcov,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

V tomto očkovacom centre by sa malo očkovať všetkými registrovanými vakcínami, ktoré kraj bude mať k dispozícii. Pilotne by to mala byť vakcína AstraZeneca. Kapacita očkovacieho centra by mala byť v prvých dňoch 1 000 očkovaní denne.

Vo veľkokapacitnom očkovacom centre v Košiciach dostalo vakcínu už takmer 42-tisíc ľudí, čo je naďalej najviac spomedzi všetkých očkovacích centier, ktoré prevádzkujú župy. Z toho vakcínou od Moderny bolo zatiaľ zaočkovaných 3 729 záujemcov. Veľkokapacitné očkovacie centrum v Košiciach bude AstraZenecou očkovať v piatok a v sobotu. V nedeľu sa tu bude očkovať vakcínou od Moderny.

Košický samosprávny kraj spúšťa aj mobilnú očkovaciu službu, ktorá bude očkovať ľudí so sťaženým prístupom do zdravotníckych zariadení či očkovacích centier. Fungovať začne hneď po tom, čo budú kraju doručené vakcíny od spoločnosti Pfizer/BioNTech určené týmto skupinám osôb.

„Mobilné očkovacie tímy budú ako prvých očkovať klientov zariadení sociálnych služieb. K 12. aprílu je v rámci 87 pobytových zariadení sociálnych služieb zaočkovaných 1. dávkou vakcíny 56 percent klientov, 2. dávku má iba 26 percent z nich. Vzhľadom na to, že očkovanie v zariadeniach sociálnych služieb sa začalo už v januári, je to stále veľmi nízke číslo. Chceme zlepšiť dostupnosť klientov týchto zariadení k vakcínam v prípade, ak o to majú záujem. Sme preto radi, že v najbližších dňoch budeme môcť túto službu spustiť,“ uviedol Trnka.

Po očkovaní klientov v zariadeniach sociálnych služieb bude mobilná očkovacia služba dostupná aj pre seniorov či ľudí s pohybovými problémami.

Veľký Krtíš

V priestoroch športovej haly vo Veľkom Krtíši vo štvrtok začalo fungovať v poradí ôsme očkovacie centrum Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK).

Veľký Krtíš sa tak pridal k Žiaru nad Hronom, Revúcej, Rimavskej Sobote, Breznu, Banskej Bystrici, Lučencu a Zvolenu, kraj tu pri očkovaní proti ochoreniu COVID-19 spolupracuje s Nemocnicou s poliklinikou Veľký Krtíš.

Ako v tlačovej správe informuje banskobystrická župa, centrum je pripravené očkovať 500 ľudí týždenne. Očkovať tu budú zatiaľ len jeden deň v týždni.

Nemocnica do centra vo štvrtok vyslala štyroch lekárov a tri zdravotné sestry. „Sme veľmi radi, že sa očkovacie centrum podarilo zriadiť aj vo Veľkom Krtíši a že aj my môžeme pri očkovaní verejnosti pomôcť. Bez očkovania by návrat do normálneho života nebol možný,“ povedal riaditeľ nemocnice Pavel Bartošík.

Očkovacie centrum sa nachádza v priestoroch mestskej športovej haly. „Tento priestor je na takúto aktivitu ideálny, preto som sa ho rozhodol kraju aj ponúknuť. Dúfam, že kapacity očkovacieho centra sa podarí postupne s dostatkom vakcín zvýšiť, aby mohli byť zaočkovaní všetci, ktorí chcú,“ povedal primátor Veľkého Krtíša Dalibor Surkoš.

Pri príprave očkovacieho centra vo Veľkom Krtíši i ďalších očkovacích centier kraj zabezpečil potrebné materiálno-technické vybavenie, nábytok, priečky, ochranné prostriedky a dezinfekciu, tiež softvérové vybavenie a ďalšie služby, ktoré sú s prevádzkou očkovacích centier spojené, ako napríklad odvoz odpadov či upratovanie.

Ako vyhlásil vo štvrtkovej diskusnej relácii minister dopravy Andrej Doležal, po diskusii na pandemickej komisii vyzerá situácia okolo opätovného spustenia praktickej výučby aj skúšok na autoškolách veľmi nádejne.

Podľa neho ak vláda odobrí jeho návrh na svojom piatkovom rokovaní, tak hlavný hygienik Ján Mikas vo svojej vyhláške umožní spolu s ďalšími uvoľňovaniami aj praktickú výučbu i vykonanie skúšok v autoškolách.

Šéf rezortu dopravy Andrej Doležal je presvedčený, že aj autoškoly dokážu dodržiavať rovnaké bezpečnostné opatrenia ako iné služby, ktoré môžu fungovať na základe postupného uvoľňovania od pondelka. „Slovensko sa pripravuje na postupné uvoľňovanie opatrení a čiastočný návrat do života. Som presvedčený, že autoškoly dokážu garantovať dodržiavanie všetkých bezpečnostných nariadení a mohli by sme ich pri presne stanovených pravidlách otvoriť,“ dodal Andrej Doležal.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

COVID-19 v Európe prekročil hranicu jedného milióna a situácia zostáva „vážna“, keďže v regióne každý týždeň hlásia približne 1,6 milióna nových prípadov nákazy koronavírusom.

Vo štvrtok to počas návštevy Grécka povedal regionálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge.

V súvislosti s obavami z vedľajších účinkov vakcín Kluge povedal, že riziko vytvorenia krvných zrazenín je podstatne vyššie u ľudí s ochorením COVID-19 ako u ľudí, ktorí dostali vakcínu proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca. „Teraz je riziko krvných zrazenín oveľa vyššie u niekoho s ochorením COVID-19 ako u niekoho, kto dostal vakcínu AstraZeneca,“ vyhlásil.

„Nepochybujme o tom, očkovacia látka AstraZeneca je efektívna pri redukcii počtu hospitalizácií s COVID-19 a pri predchádzaní úmrtiam,“ dodal. WHO podľa jeho slov odporúča jej použitie pre všetkých spôsobilých dospelých.

Žilina

Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) v Žiline eviduje za posledný týždeň pokles počtu hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19. Ako informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková, ku štvrtku sa v nemocnici nachádza 72 pacientov s týmto ochorením. Zlepšenie situácie viedlo k zrušeniu sprísnených opatrení, ktoré v okresoch Žilina a Bytča platia od 17. marca.

Kritická situácia bola v žilinskej nemocnici v polovici marca, keď bolo obsadených viac ako 100 COVID lôžok, čo vedenie nemocnice viedlo k iniciovaniu sprísnenia opatrení. „Situácia bola náročná aj v okolitých zdravotníckych zariadeniach, mali sme preto obavu, aby sa nenaplnil rovnaký scenár ako pred časom v Nitre. Vznikol by veľký problém s prijímaním pacientov a poskytovaním adekvátnej zdravotnej starostlivosti. Do tohto stavu sme sa nechceli dostať, preto sme okamžite oslovili okresný úrad a požiadali o zvolanie mimoriadnej bezpečnostnej rady,“ poznamenal generálny riaditeľ nemocnice Igor Stalmašek.

Podľa jeho slov sa práve prijatím tvrdších pravidiel podarilo situáciu ustáliť. „Aj na základe toho, že išlo o výzvu samotnej nemocnice, ľudia sa k tomu postavili zodpovedne, rozumne a opatrenia začali dodržiavať, a to napriek frustrácii a únave z už dlhotrvajúceho stavu obmedzení, za čo im vyjadrujeme veľkú vďaku,“ zdôraznil Stalmašek.

Vzhľadom na zlepšenie epidemickej situácie dnes Bezpečnostná rada okresu Žilina rozhodla o uvoľnení sprísnených regionálnych opatrení prijatých dňa 17. marca pre okresy Žilina a Bytča. Po zverejnení zrušenia predmetnej vyhlášky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Žiline tak v platnosti ostanú všeobecné nariadenia pre územie Slovenskej republiky.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Banskobystrický kraj

Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) poverí vyššie územné celky koordináciou mobilného očkovania proti ochoreniu COVID-19 zameraného na vyššie vekové skupiny. Na štvrtkovom brífingu o tom informoval podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ondrej Lunter s tým, že v Banskobystrickom kraji sa začne pilotné testovanie mobilných očkovacích jednotiek posledný aprílový týždeň. Prvé mobilné jednotky vyrazia do okresov Banská Štiavnica a Revúca v pondelok 26. apríla.

„Dnes máme pripravené kapacity na to, že keď budeme mať dostatočné kapacity vakcín, tak do dvoch mesiacov vieme zaočkovať všetkých obyvateľov Slovenska. Verím, že vďaka tomuto povereniu sa významne a veľmi rýchlo zlepšíme v ukazovateli zaočkovanosti obyvateľov nad 70 rokov,“ uviedol vicežupan a dodal, že MZ SR bude tieto aktivity plne finančne hradiť. „Zároveň ministerstvo ubezpečilo, že zabezpečí vakcínu, ktorou budeme môcť očkovať ľudí v tomto veku,“ doplnil Lunter.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Pripomenula to Slovenská lekárska komora (SLK) v súvislosti s opätovným nárastom počtu pacientov, ktorí chodia do ambulancií všeobecných lekárov pre toto potvrdenie. Podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR totiž postačuje, ak sa osoba preukáže, že jej bolo diagnostikované ochorenie COVID-19 v období nie dávnejšom ako tri mesiace. Stačí na to napríklad aj SMS správa.

„Vyzývame preto pacientov, najmä v súvislosti s plánovaným otvorením škôl a ďalších prevádzok, aby nechodili do ambulancií všeobecných lekárov pre takéto potvrdenia, ale aby navštívili svojho lekára naozaj len v prípade, keď potrebujú zdravotnú starostlivosť,“ uviedla manažérka pre komunikáciu a médiá SLK Nancy Závodská. Dodala, že sa tým predíde zbytočným problémom, čakaniu v ambulanciách aj hrozbe prípadného ďalšieho šírenia nákazy.

Stará Ľubovňa

Ľubovnianskej nemocnici, n.o., sa zlepšuje. Ako ďalej pre agentúru SITA povedal riaditeľ nemocnice Peter Bizovský, k štvrtkovému ránu tam mali 13 pacientov s týmto ochorením. Z nich traja sú na umelej pľúcnej ventilácii a desiati na COVID oddelení. Pred týždňom tam mali hospitalizovaných približne 30 takýchto pacientov.

Podľa riaditeľa nemocnice tam takáto dobrá situácia na COVID oddelení nebola dlho. „Verím, že to nie je len terajší jarný stav a v zime sa to znovu zhorší, nakoľko máme už skoro milión ľudí zaočkovaných prvou vakcínou a do leta a jesene ich bude ďaleko viac,“ poznamenal. Nemocnica tak vzhľadom na klesajúci počet pacientov s ochorením COVID-19 postupne uvoľňuje aj zamestnancov, ktorí sa o nich starajú.

Niektorí z nich by mali pracovať aj v novom veľkokapacitnom očkovacom centre v Starej Ľubovni. V utorok 13. apríla ho otvoril Prešovský samosprávny kraj v spolupráci s nemocnicou a mestom.

Podľa Bizovského však vyvstáva otázka voči ministerstvu zdravotníctva, ako budú nemocnice fungovať počas leta. Pomaly by podľa neho bolo možné „zmraziť“ COVID oddelenia. „Nie je mysliteľné, aby si každá nemocnica blokovala celé pavilóny pre päť či šesť pacientov. Keď sa situácia zhorší, znova to vieme reprofilizovať,“ poznamenal s tým, že centrá infekčných pacientov by sa mali vytvoriť pri infekčných oddeleniach. To by umožnilo aj opätovné naštartovanie operačných zákrokov a uvoľnilo ruky anestéziológom.

„Blokujeme červené a biele anestéziologické oddelenia a nemá kto operovať. Potrebujeme ľuďom pomôcť, rok a pol sa venujeme len akútnym stavom, plánovaným zákrokom nie. Potrebovali by sme, aby sa toto sústredilo do pár nemocníc a uvoľnili sa okresné nemocnice,“ dodal.

Ľubovnianska nemocnica, n.o., poskytuje liečebno-preventívnu starostlivosť pre takmer 53-tisíc obyvateľov okresu Stará Ľubovňa. Viac ako 20-percentný podiel pacientov predstavujú obyvatelia mimo spádovej oblasti nemocnice.

Ministerstvo zdravotníctva SR čiastočné informácie k zmluve o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V nemôže v tejto chvíli komentovať.

Sputnik V

Foto: ilustračné, Andrea Costa/IssRSMarino via AP.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Polícia upozorňuje verejnosť na hoax v súvislosti s údajnými následkami po očkovaní vakcínou AstraZeneca, ktorý sa na sociálnych sieťach šíri v rámci celej Európy. Ako ďalej policajti informovali v profile „Hoaxy a podvody – Polícia SR“ na sociálnej sieti, fotografia rozmernej modriny na ramene mala napríklad v Bulharsku 76-tisíc a v Nórsku 55-tisíc zdieľaní.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

V roku 2020 bola úmrtnosť na Slovensku vyššia ako pôrodnosť. Štatistický úrad SR (ŠÚ SR) to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslalo komunikačné oddelenie úradu. Počet úmrtí dosiahol vlani 59,1 tisíc osôb, narodilo sa 56,7 tisíc živých detí. V krajine tak po 17 rokoch mortalita prevýšila natalitu.

10:05 Za stredu pribudlo na Slovensku ďalších 843 nakazených koronavírusom, laboratóriá vykonali 7 312 PCR testov. O 79 sa zvýšil počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Hospitalizácie pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň opäť výrazne klesli, ich počet sa znížil o 145. Pribudlo takmer 9-tisíc zaočkovaných.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti Facebook upozorňuje, že je skutočne nebezpečné odkladať očkovanie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Žilinský kraj

V štyroch nemocniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) je aktuálne obsadených 181 lôžok pacientmi s ochorením COVID-19. Agentúru SITA o tom informovala riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu ŽSK Silvia Pekarčíková. Obsadenosť covidových lôžok sa tak v porovnaní s minulým týždňom len mierne znížila.

Výraznejšie sa zlepšila situácia v čadčianskej nemocnici, kde počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 medzitýždenne klesol z 96 na 84.

„Liptovská nemocnica eviduje aktuálne 24 pacientov s ochorením COVID-19, 36 covidových lôžok je obsadených v Hornooravskej nemocnici Trstená a 37 pacientov eviduje nemocnica v Dolnom Kubíne,“ konkretizovala Pekarčíková s tým, že 32 pacientov potrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie.

Klesáme stabilne pomaly vo všetkom a ideme do lepších časov. Píšu Dáta bez pátosu na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní štvrtkového online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.