Slovakia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Koronavírus: Vláda schválila nové opatrenia, návštevy počas Vianoc nebudú dovolené

Došlo k poklesu počtu vykonaných pozitívnych PCR aj antigénových testov. Počet pacientov na umelej pľúcnej ventilácii mierne vzrástol.

Výraznejšie poklesol počet výjazdov zdravotnej záchrannej služby. Klesol aj počet príjmov do nemocníc.

V stredu o tom po rokovaní vlády informoval šéf Inštitútu zdravotných analýz (IZA) Matej Mišík.

Čo sa mení od piatku:

– od piatka 10. decembra sa otvoria obchody a kostoly v režime OP (očkovanie, prekonanie ochorenia COVID-19),

– počet zákazníkov bude obmedzení štvorcovými metrami, v MHD a vlakoch má platiť režim OTP (očkovanie, testovanie, prekonanie ochorenia COVID-19),

– otvoria sa lyžiarske strediská a vleky, vrátane otvorených lanoviek

– otvorené budú kaderníctva, manikúry a ďalšie služby súvisiace so starostlivosťou o ľudské telo

– bohoslužby budú povolené, ale len s obmedzením maximálne pre 30 osôb, alebo 1 osoba na 25 metrov štvorcových,

– fitnes prevádzky budú otvorené maximálne pre 6 osôb, alebo v režime 1 osoba na 25 metrov štvorcových).

Čo sa mení od pondelka:

– od pondelka 13. decembra prejdú podľa plánu žiaci druhého stupňa základných škôl a žiaci stredných škôl na dištančné vyučovanie.

Kedy dôjde k opätovnému spísneniu opatrení

Hraničnou hodnotou, pri ktorej by minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) navrhol vláde sprísnenie opatrení, bude 3800 hospitalizovaných.

Šéf rezortu o tom informoval po stredajšom rokovaní vlády.

Zrušili pandemický rodičovský príspevok

Vláda na svojom stredajšom rokovaní odobrila zrušenie poskytovania tzv. pandemického rodičovského príspevku. Na rokovanie ho predložil minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

Jeho rezort to odôvodnil tým, že v poslednom období výrazne klesla miera nezamestnanosti, z čoho vyplýva, že rodičia, ktorým skončí bežný rodičovský príspevok, si vedia príjem zabezpečiť.

Takisto to rezort argumentuje tým, že školy aj škôlky sú otvorené, k ich zatváraniu dochádza iba regionálne, takže zabezpečenie starostlivosti o dieťa nie je prekážkou v hľadaní si zamestnania. Poskytovanie mimoriadneho príspevku sa ruší od Nového roka.

"Tzv. pandemický rodičovský príspevok bol zavedený s cieľom podporiť rodiny, ktoré by sa po zániku nároku na rodičovský príspevok ocitli vo finančnej tiesni. A to vzhľadom na to, že v čase krízovej situácie nemali možnosť zabezpečiť si príjem – zatvorené prevádzky vrátane veľkých fabrík a zatvorené predškolské a školské zariadenia a s tým spojená nemožnosť hľadať si zamestnanie," vymenoval rezort v dôvodovej správe.

Ministerstvo však predpokladá, že tieto dôvody už pominuli a miera nezamestnanosti za posledných šesť mesiacov výrazne klesla a v apríli bola na úrovni ôsmich percent, v októbri už len na úrovni 6,79 %.

Mimoriadny príspevok sa doteraz poskytoval rodičom, ktorým zanikol nárok na rodičovský príspevok, keďže dieťa dovŕšilo tri roky, respektíve v niektorých prípadoch šesť rokov, alebo uplynuli tri roky od právoplatnosti prvého rozhodnutia o zverení dieťaťa do starostlivosti.

Poskytoval sa, ak tieto osoby nemali žiadny príjem, alebo mali nárok na ošetrovné, ktoré však bolo v sume nižšej ako suma rodičovského príspevku. Tento pandemický rodičovský príspevok bol zavedený od začiatku pandémie.

Povinné očkovanie je čoraz bližšie

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) má spolu o šéfkou rezortu spravodlivosti Máriou Kolíkovou vypracovať analýzu na zavedenie povinného očkovania.

Ďalšou má byť možnosť obmedzenia úhrady z verejného zdravotného poistenia za zdravotnú starostlivosť poskytnutú pozitívnej osobe, ktorá sa rozhodla dobrovoľne sa nezaočkovať. Úlohy schválila vláda na stredajšom zasadnutí.

Ministri majú analýzy spraviť do 10. januára 2022. Následne ich predložia predsedovi vlády Eduardovi Hegerovi (OĽANO).

Pri povinnom očkovaní rizikových skupín sa názory v koalícii rozchádzajú. OĽANO i Za ľudí diskusiu o ňom pripúšťajú, SaS má v strane viaceré názory, no Sme rodina je proti.

Koaliční predstavitelia potvrdili, že povinné očkovanie by mohol cez vyhlášku spustiť minister zdravotníctva. Ten zatiaľ hovorí, že povinné očkovanie s následným vymáhaním nateraz nechcú zaviesť.