Slovakia

Kultoví Dempsey a Makepeacová sa prvý raz stretli pred 35 rokmi: Ako vyzerajú hereckí aj životní partneri dnes?

Príbeh dvoch kolegov, ktorí sa na začiatku nerozumejú, no časom sa do seba zaľúbia, dnes vídame takmer v každom jednom seriáli z pracovného prostredia. Hovorí sa, že to boli práve Dempsey a Makepeacová, kto túto dnes už značne obohranú premisu „vynašiel“.

Hereckí a životní partneri nestratili na šarme ani 35 rokov od začiatku nakrúcania dnes už kultového anglického seriálu. — Foto: The Movie Database

BRATISLAVA 7. júla - Každý, kto vyrastal alebo žil v osemdesiatych rokoch, určite v televízii zaregistroval sympatickú dvojicu Dempsey a Makepeacová. Britská seržantka Harriet „Harry“ Makepeacová z aristokratickej rodiny a Newyorčan James Dempsey boli zhodou okolností prinútení spolupracovať a diváci mali o zábavu postarané. Seriál, ktorý sa vo Veľkej Británii premiérovo vysielal v rokoch 1985 až 1986, sa veľmi rýchlo stal diváckym hitom práve kvôli odlišným osobnostiam hlavných hrdinov. Dempsey a Makepeacová by v úvode seriálu len ťažko skrývali vzájomné antipatie. Časom si však, ako to už v podobných príbehoch býva, navonok nezlučiteľná dvojica predsa len našla k sebe cestu a sympatie medzi hlavnými hrdinami začali rásť.

Okrem kriminálnych zápletiek bol práve vzťah hlavných hrdinov tým, čo pravidelne lákalo milióny divákov k televíznym obrazovkám.

Dabing, na ktorý sa nezabúda

Za úspechom seriálu vo vtedajšom Česko-Slovensku sa však určite sčasti skrýva aj skvelý dabing, bez ktorého si dnes seriál mnohí ani nedokážu predstaviť. Predstaviteľke Makepeacovej, rodenej Juhoafričanke Glynis Barberovej, prepožičala hlas Kamila Magálová a drsného Američana Dempseyho v podaní Michaela Brandona daboval Boris Farkaš. Zaujímavosťou je, že seriál Dempsey a Makepeacová sa pôvodne vysielal na Slovensku aj v Česku len v slovenskom znení. Český dabing vznikol až v roku 2002 a od toho roku sa už slovenské znenie na českých staniciach nevysiela. Slovenskí diváci si však môžu Dempseyho a Makepeacovú vychutnať v občasných reprízach v pôvodnom znení, ktoré vzniklo v rozmedzí rokov 1989 až 1992.

Navštívili aj Slovensko

Glynis Barberová a Michael Brandon raz dokonca aj navštívili Slovensko. Už však ako manželia. V roku 1994 strávili v Bratislave tri dni, počas ktorých sa stretli nielen so slovenskými hercami, ktorí im prepožičali hlasy, no v rámci autogramiád aj s mnohými slovenskými fanúšikmi anglického seriálu. Keďže v tom čase mal ich syn Alexander necelé dva roky, aj on sprevádzal svojich slávnych rodičov. 

Reportáž z návštevy hercov si môžete pozrieť aj vo videu. V roku 1994 ju odvysielala verejnoprávna televízia STV. 

Z hereckých kolegov sú už 30 rokov manželia 

Pozrime sa však, ako sa to celé začalo. Tak, ako sa vyvíjal vzťah seriálových hrdinov v televízií, tak sa postupne vyvíjal aj ten medzi hereckými kolegami Glynis Barberovou a Michaelom Brandonom. Počas nakrúcania druhej série policajného seriálu sa ich vzťah zmenil z kolegiálneho na romantický. Britský bulvár si to, samozrejme, nemohol nechať ujsť a miláčikov publika začal prenasledovať. Glynis si nie raz zaspomínala na to, ako sa krčila a skrývala v Michaelovom aute, aby si ju žiadny novinár nevšimol.

Hoci v čase ich najväčšej slávy sa herci novinárom vyhýbali a svoj vzťah na verejnosti príliš komentovať nechceli, po rokoch sa rozhovorili: „Prvý rok našej spolupráce sa mi veľmi nepáčil, nemala som ho rada. Po roku, asi po nakrútení desiatich častí, sa to postupne začalo meniť,“ spomenula v jednom z rozhovorov začiatky vzťahu Glynis. „Bol taký americký, pomerne hlučný...v tom čase som veľa Američanov nepoznala, tak ma to prekvapilo,“ priznala so smiechom.

Ani Dempsey a Makepeacová si hneď nepadli do oka. Rovnako to bolo aj v prípade ich hereckých predstaviteľov.
Ani Dempsey a Makepeacová si hneď nepadli do oka. Rovnako to bolo aj v prípade ich hereckých predstaviteľov. Foto: Reprofoto ČSFD/ITV

Michael Brandon však priznal, že kolegyňa sa mu pozdávala už od začiatku: „Po rokoch som našiel svoj denník, kam som si po prvom stretnutí s ňou zapísal: dávaj si pozor!“ prezradil po rokoch s úsmevom v televíznom interview. Predstaviteľka Makepeacovej sa však vyjadrila, že Brandon pre ňu spĺňal všetky americké klišé, ktoré kedy počula a chvíľu jej trvalo, kým ho naozaj spoznala a zaľúbila sa. To sa stalo približne po roku spolupráce. Ako priznala, jeho ozajstnú povahu lepšie spoznala až počas turné v Spojených štátoch po odvysielaní prvej série kriminálky, kam išli spoločne v rámci propagácie seriálu. 

Po ukončení nakrúcania a rozhodnutí televíznej spoločnosti nepokračovať s ďalšími dielmi, čo, ako obaja herci viackrát priznali, ich pomerne prekvapilo, sa ich spoločné cesty nerozišli. Glynis si zbalila veci a odsťahovala sa s Michaelom do Los Angeles. V novembri 1989 sa zosobášili a o tri roky neskôr, v novembri 1992 sa im narodil ich prvý a jediný syn Alexander. Tento rok v novembri oslávia sympatickí herci už 31. výročie svadby

Záber z prvej série seriálu Dempsey a Makepeacová.
Záber z prvej série seriálu Dempsey a Makepeacová. Foto: Reprofoto ČSFD/ITV

Šarm si zachovali aj po rokoch

Hoci od samotného nakrúcania prvej série kriminálneho seriálu ubehlo už 35 rokov, hereckí manželia nestratili na šarme a charizme. Glynis aj Michael sa aj po skončení Dempsey a Makepeacovej naďalej venovali herectvu a hoci Glynis sa zamerala skôr na divadelné dosky, obaja manželia si zahrali v mnohých seriáloch či filmoch, ba dokonca sa spolu v roku 2013 zúčastnili aj britskej verzie tanečnej šou Let´s Dance. V britskej verzii s názvom Stepping Out tancujú výlučne celebritné páry. Brandon a Barberová skončili pred bránami semifinále.

Herečka v októbri oslávi šesťdesiate piate narodeniny a jej herecký aj životný partner len prednedávnom v apríli oslavoval presne o desať viac, teda 75 rokov. Aj napriek času, ktorý od nakrúcania seriálu uplynul a prirodzenému starnutiu, však obaja herci vyzerajú stále výborne. 

Manželia sa prednedávnom stretli aj so speváčkou Suzi Quatro, ktorá si takisto zahrala v jednej časti seriálu Demspey a Makepeacová. Na to nezabudla ani Glynis, ktorá v popise fotky na svojom Instagrame napísala: „Je skvelé sa znova po rokoch stretnúť so Suzi Quatro. Naposledy, keď sme sa videli, visela z budovy v jednej časti Dempsey a Makepeacovej.

Football news:

Lewandowski on Chelsea: They are playing very well, but we are Bayern
Juventus wanted to sign defender Akieme, but Barcelona refused
Lazio has agreed with Mayoral and will offer real 15 million euros
In Romania, a special champion: everything was decided in the match, the format of which was chosen 3 hours before the whistle
Danny rose: I was stopped by the police last week: is This a stolen car? Where did you get it?. And this happens regularly
Barcelona refused to sell for 60 million euros Trinca u, bought from Braga for 31 million. The club count on him
Chelsea will compete with Everton for Regilon. Real Madrid is ready to sell him