Slovakia

Kunsthalle predstavuje výstavu Na hrane/At the Limit/Am Limit

Podľa kurátora a autora koncepcie Martina Jueafa výstava tematizuje hranice a skúsenosti spojené s krajnými situáciami.

Bratislava 5. augusta (TASR) - V Kunsthalle Bratislava (KHB) otvorili v stredu medzinárodný výstavný projekt Na hrane/At the Limit/Am Limit, ktorý skúma skúsenosti spojené s hraničnými situáciami na pozadí diel od 16 autorov zo šiestich krajín. Výstava potrvá do 30. októbra.

Podľa jej kurátora a autora koncepcie Martina Jueafa tematizuje hranice a skúsenosti spojené s krajnými situáciami na základe umeleckých príspevkov: "Diela zozbierané pod týmto názvom však nehovoria o výbuchu adrenalínu pri extrémnych športoch či o obmedzenom prístupe k určitým zdrojom. O tom druhom možno čiastočne, avšak námet výstavy je širší."

Na snímke dielo Francisca Klingera Carvalha z Brazílie Bez názvu: Absolútne dno z medzinárodného výstavného projektu Na hrane / At the Limit / Am Limit v Kunsthalle Bratislava, ktorý skúma skúsenosti spojené s hraničnými situáciami na pozadí diel od šestnástich autorov a autoriek zo šiestich krajín v Bratislave 5. augusta 2020.
Foto: TASR

Rozsah 22 umeleckých diel autorov z Nemecka, Brazílie, Kórey, Švajčiarska, Česka a Slovenska siaha od širšej rekonštrukcie skutočne prežívaného okamihu smrti (Zorka Lednárová), až po chemický experiment, v ktorom je možné pozorovať soľný roztok a jeho progresívnu kryštalizáciu (Markus Wirthmann). Návštevníci výstavy môžu vidieť aj portrétne fotografie vložené do nádob, rozpadajúce sa vo vode, ktoré sú súčasťou výskumu vysťahovania a diskriminácie japonských žien v Kórei po druhej svetovej vojne (Chan Sook Choi). Okrem toho sú konfrontovaní s rodovo špecifickým stereotypom pochádzajúcim z rannej psychoanalýzy (Nina E. Schönefeld).

"Témy sú širokospektrálne poňaté, tu nejde o štátne hranice, skôr ide o bariéry, bariéry v nás, sociálne hranice alebo hraničné situácie, ktoré ľudia zažívajú vďaka ekonomickým, politickým alebo sociálnym zmenám, ich skúsenosti vedú k hraničným situáciám a zážitkom," povedala pre TASR spolukurátorka a výtvarníčka Zorka Lednárová. Prezentuje sa dielom 'Just a Moment 3' popisujúcim veľmi osobnú a intímnu situáciu momentu smrti, ktorý divák môže chápať aj ako situačný portrét.

Na výstave sú zastúpené tiež ekologické témy, zaoberá sa problematikou čiernej ťažby dreva i jadrovou politikou, sprístupňuje aj inštaláciu s 30 kazetovými magnetofónmi a disonantnou zmesou hudby z hudobných zbierok rôznych žánrov (Matthias Mayer). Návštevníci KHB môžu stretnúť i legendárneho kráľa Midasa, ktorý si pred ich očami pochutnáva na chrobákoch (Armando Queiroz). V svetelných paneloch vložené fotografie zasa ponúkajú pohľad do tajného rituálu Candomblé, pri ktorom tanečníčky v tranze poskytujú svoje telá duchom svojich bohov (Martin Juef). Osloviť môžu aj expresívne olejomaľby oslavujúce splynutie človeka a zvieraťa (Pavel Forman) či videoinštalácia približujúca príbeh o tom, ako sa v bujnej vegetácii tropického dažďového pralesa premení ženský akt na rastlinnú bytosť (Luciana Magno). Zaujímavý je i fragment rakety, ktorý pripomenie priekopníkov vesmírneho cestovania a snívanie o cestovaní do vzdialených galaxií (Martin Kocourek).

Na snímke dielo Bignie Wehrli zo Švajčiarska Písanie hviezdami z medzinárodného výstavného projektu Na hrane / At the Limit / Am Limit v Kunsthalle Bratislava, ktorý skúma skúsenosti spojené s hraničnými situáciami na pozadí diel od šestnástich autorov a autoriek zo šiestich krajín v Bratislave 5. augusta 2020.
Foto: TASR - Dano Veselský

Umelecko-kooperatívny projekt Na hrane/At the Limit/Am Limit bol pôvodne koncipovaný pre Museúm da UFPA (Museu da Universidade Federal do Pará) v meste Belém v Brazílii, kde ho realizovali v roku 2017. Pre KHB koncepciu výstavy revidovali a zahrnuli do nej nové umelecká diela.

Football news:

Nuno confirmed the departure of Jota: Liverpool will get a great player and guy
Hames scored his debut goal for Everton in his second game at the club
Bale's talent is unique, but he never became the main one in Real Madrid. Ronaldo, laziness and Perez's patronage are to blame
Zidane on Bale's departure: what he achieved at Real Madrid is phenomenal. I wish him all the best
The same Royal rabona-assist from Levandovsky: great orientation, perfect execution, smart twist in the right place
Koeman told 21-year-old midfielder Puig that he does not count on him (RAC1)
Liverpool will pay 4.1 million pounds for Zhota out of 41 million in the first year. Today the midfielder will undergo a medical