Slovakia

Libanon potrebuje pomoc: Korčok tvrdí, že Slovensko môže priložiť ruku k dielu

Vyjadril sa tak na stredajšej medzinárodnej videokonferencii darcov pre Libanon pod záštitou francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa.

"Zároveň si uvedomujeme aj regionálne súvislosti, pričom pandémia COVID-19 ešte zhoršila rekordnú nezamestnanosť a infláciu, ako aj odliv vysoko kvalifikovaných pracovných síl a nepriaznivý demografický vývoj," povedal šéf slovenskej diplomacie v príhovore, ktorý zaznel na spoločnom podujatí krajín, ktoré výrazne prispeli k obnove Libanonu po ničivom augustovom výbuchu v bejrútskom prístave.

Predstavitelia krajín zúčastnených na konferencii sa zhodli na potrebe pokračujúcej pomoci Libanonu, ktorá však musí podliehať jasným pravidlám. Tými sú najmä stabilizácia politického, ekonomického a finančného systému, uzavretie dohody s Medzinárodným menovým fondom, implementácia protikorupčných opatrení a posilnenie spolupráce s mimovládnym sektorom.

"Libanon by mal vypočuť požiadavky svojich obyvateľov a pristúpiť k razantnejšej implementácií politických a ekonomických reforiem. Iba v takom prípade môže medzinárodné spoločenstvo zmysluplne investovať do spolupráce s Libanonom nad rámec humanitárnej pomoci," povedal Korčok.

"Slovensko bolo jednou z prvých krajín, ktoré okamžite zareagovali na augustové nešťastie a sme pripravení pomáhať aj naďalej," vyhlásil a dodal, že v nasledujúcom období bude Libanon jednou z cieľových krajín slovenskej oficiálnej rozvojovej spolupráce.

Korčok ďalej podčiarkol pripravenosť Slovenska zdieľať skúsenosti s transformačným procesom finančného, bankového a energetického sektora. V neposlednom rade ponúkol pomoc v rámci boja proti pandémii. "(Ochorenie) COVID-19 je pre nás všetkých výzvou, ale zároveň aj príležitosťou zomknúť sa, spojiť sily a spoločne prispieť k obnove Libanonu. Slovensko je pripravené zdieľať svoje skúseností z boja proti pandémii, vrátane výsledkov v oblasti diagnostiky a terapie," dodal šéf slovenskej diplomacie.

TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Football news:

Alexey Miranchuk was named after the singer of the 90s Glyzin. From him fanatela mom
Ibrahimovic scored for the first time in two months. Before Ronaldo - 4 goals
Due to attending an illegal party, Gladbach forward Embolo will miss the match with Werder
Torino sacked Giampaolo as head coach
Gary Neville: Manchester United will not become champions unless Pogba gives a couple of months of brilliant play
Mohamed Salah: I want to stay in Liverpool as long as possible, but everything is in the hands of the club
The Eintracht captain ended his career in the middle of the season for his son. He said goodbye to football by exchanging T-shirts with the referee