Slovakia

Merkelová o obnove EÚ: Náprava škôd pandémie bude vyžadovať veľké úsilie

To, či lídri EÚ dosiahnu túto dohodu už na tohtotýždňovom summite v Bruseli, nie je podľa nemeckej kancelárky ešte jasné. "Na ceste, ktorú musíme prekonať, sú stále úskalia," povedala Merkelová po stretnutí s talianskym premiérom Giuseppem Contem na zámku Meseberg severne od Berlína. "Neviem, či (už na tomto summite) dosiahneme dohodu," dodala.

Zdôraznila však, že fond na obnovu EÚ musí byť "masívny" a jeho rozsah nesmie byť zredukovaný. "Musí byť zvlášť silný, aby vyslal jasný signál, že Európa chce v týchto ťažkých časoch držať pokope," povedala. Plán má podľa nej aj výrazný politický rozmer.

Nemecko prebralo predsedníctvo v Rade EÚ od 1. júla a má za úlohu nájsť kompromis medzi členským krajinami Únie ohľadom fondu obnovy, na ktorý si chce Európska komisia požičať 750 miliárd eur. Ďalšou náročnou úlohou pre nemecké predsedníctvo je dosiahnutie kompromisu v otázke výšky a podoby budúceho sedemročného rozpočtu EÚ.

O oboch otázkach budú rokovať hlavy štátov a vlád členských krajín na summite EÚ v Bruseli v dňoch 17. - 18. júla. Založenie fondu oficiálne navrhla Európska komisia; Merkelová sa však spoločne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom podieľala na jeho príprave, pripomína AFP.

Plán zahŕňa granty pre tie členské krajiny EÚ, ktoré sú najviac postihnuté pandémiou ako Taliansko. Dánsko, Holandsko, Rakúsko a Švédsko však dlhodobo nesúhlasia s príliš vysokými výdavkami. Balík by na oživenie hospodárstva EÚ po kríze by mal podľa nich v záujme šetrenia zahŕňať najmä úvery, nie granty.

Conte však v pondelok trval na tom, aby EÚ v súvislosti dosiahla dohodu o pláne obnovy čo najskôr. "Musíme konať rázne, pretože z histórie sme sa poučili, že ani tá najlepšia reakcia nemá veľký význam, keď prichádza príliš pomaly," povedal.

Football news:

Arsenal have offered Willian a 3-year contract
Aurier agreed to move to Milan. Tottenham want 20 million euros for a defender
Can-Casillas: One of the greatest is leaving the stage. You have always been an example, my friend!
Atletico President: Simeone is great. He constantly brings victories and titles
Bayern goalkeeper Fruchtl can go on loan to Nuremberg
Liverpool can buy Norwich defender Lewis for 10 million pounds as a competitor for Robertson
The Europa League returns today. We remember where everything stopped