Slovakia

Mestské výsady pre Žilinu pripomenie odborná historická konferencia

Mesto Žilina, foto z archívu. Foto: TASR - Erika Ďurčová

Podujatie organizuje mesto v spolupráci s Považským múzeom v Žiline a Katedrou histórie Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave.

Žilina 13. júna (TASR) – Jubilejné 700. výročie udelenia mestských výsad pre Žilinu pripomenie odborná historická konferencia. Uskutoční sa 17. a 18. júna v priestoroch Mestského úradu v Žiline. Podujatie organizuje mesto v spolupráci s Považským múzeom v Žiline a Katedrou histórie Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave. TASR o tom informoval hovorca mesta Žilina Vladimír Miškovčík.

Cieľom konferencie je rozvíjať cielenú prácu pri výskume dejín mesta a prezentovať výsledky v kontexte najnovšieho bádania, aby mohla vzniknúť nová moderná monografia o Žiline. Program je rozdelený do viacerých tematických celkov zameraných na významné architektonické pamiatky, udalosti, umenie či osobnosti v kontexte histórie mesta. "Veľmi ma teší, že si aj takouto formou pripomíname významné udalosti z dejín, ktoré posilnili štatút mesta a pre vtedajšiu spoločnosť znamenali veľký prínos vo viacerých oblastiach, či už išlo o obchodovanie, chod a správu mesta alebo postavenie Žilinčanov voči ostatným národnostiam žijúcim v meste," uviedol primátor Žiliny Peter Fiabáne.

Verejnosť sa môže na konferenciu prihlásiť prostredníctvom e-mailu bernatova@pmza.sk alebo telefonicky na telefónnom čísle +421 908 162 737 počas pracovných dní v čase od 10.00 do 14.00 h. Účastníci sú povinní dodržiavať platné epidemiologické opatrenia v zmysle semafora pre kultúrne podujatia.

Mesto Žilina pri príležitosti osláv 700. výročia udelenia prvých (v súčasnosti známych) mestských výsad Žiline v roku 1321 kráľom Karolom I. Róbertom z Anjou a 640. výročia Privilégia pre žilinských Slovákov pripravilo viacero aktivít. Jednou z nich bola verejná anonymná výtvarno-architektonická súťaž zameraná na návrh výtvarného diela, ktoré bude pripomínať obe výročia v priestore Mariánskeho námestia pred radnicou. Ako dodal hovorca, samospráva pripravuje i ďalšie sprievodné podujatia a aktivity zamerané na tieto významné míľniky zo žilinskej histórie.

Football news:

Milan is close to signing 16-year-old winger Parma Traore for 1 million euros
Herkus about Krykhovyak in Krasnodar: It is a great success to get such a player. He will prove himself brilliantly
Pochettino lost 23% of matches at PSG - the worst result under the Qataris
The more the fly spins in the web, the more entangled it becomes. Here is how Belarusian officials and coaches persuaded the athlete to go home
Ronaldinho on Messi's victory at the Copa America: This is the only thing that he lacked. I am very happy for him
Mikel Arteta: Jaka stays. He is a key Arsenal player
Parti injured his ankle in a friendly game with Chelsea. Arsenal midfielder will be examined tomorrow