Slovakia

Milióny Američanov, ktorí sú bez práce, stratia na konci roka nárok na pomoc

Milióny Američanov, ktorí prišli o prácu v dôsledku pandémie nového koronavírusu, budú koncom decembra odrezaní od vládnej pomoci, pokiaľ sa Kongres konečne nerozhýbe a neschváli nový balík opatrení pre ekonomiku.

Americkí zákonodarcovia v marci v rámci zákona o starostlivosti (CARES Act) schválili balík opatrení v hodnote 2 biliónov USD (1,68 bilióna eur), ktorý zároveň rozšíril bezpečnostnú sieť pre nezamestnaných. Sociálne dávky tak získali aj ľudia, ktorí na ne za bežných okolností nemajú nárok, a zároveň sa predĺžil čas pre poberanie podpory.

Financovanie týchto programov sa však končí 26. decembra. Štúdia think-tanku Century Foundation odhaduje, že takmer 12 miliónov ľudí tak príde o sociálne dávky z týchto dvoch programov.

To ešte zhorší situáciu v ekonomike, ktorá už na jeseň zaznamenala, že milióny zamestnancov prichádzajú o „bežné“ dávky v nezamestnanosti, uvádza vo svojej správe think-tank so sídlom v New Yorku.

Zákonodarcovia vo Washingtone už mesiace rokujú o tom, či schvália ďalšie opatrenia v rámci zákona CARES. Demokrati a republikáni sa však nedokázali dohodnúť na tom, koľko, alebo na čo sa majú peniaze minúť. A nie je veľa dôvodov veriť, že sa im podarí dosiahnuť pokrok skôr, ako v januári zasadne novozvolený Kongres.

USA pritom patria medzi najväčšie ohniská koronavírusu na svete. Ochoreniu tam už podľahlo vyše 250 000 ľudí.

Po jarných blokádach na zastavenie šírenia vírusu miera nezamestnanosti v USA v apríli stúpla na 14,7 %, pričom v tomto období úrady každý týždeň evidovali milióny nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti.

Neobnovené pracovné miesta

Kroky jednotlivých štátov na opätovné otvorenie ekonomiky, ako aj pomoc malým podnikom a platby fyzickým osobám, samostatne zárobkovo činným, poskytované podľa zákona CARES, však pomohli americkému hospodárstvu v 3. kvartáli zotaviť sa a miera nezamestnanosti v októbri klesla na 6,9 %.

Ministerstvo práce ale upozornilo, že 10,1 milióna pracovných miest stratených počas pandémie sa stále nepodarilo obnoviť a nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti sa pohybujú nad hranicou 700 000, čo je stále viac ako v najhorších týždňoch počas globálnej finančnej krízy v rokoch 2008 - 2010.

Podľa správy Century Foundation 7,3 milióna ľudí, ktorí dostávajú dávky v rámci pandemickej pomoci (Pandemic Unemployment Assistance) pre samostatne zárobkovo činné osoby, ako aj ďalší, ktorí za normálnych okolností nemajú oprávnenie poberať dávky, stratia túto podporu 26. decembra. V ten istý deň príde o dávky aj 4,6 milióna pracovníkov, ktorí majú nárok na kompenzáciu v rámci programu Pandemic Emergency Unemployment Compensation pre robotníkov bez práce.

A v nasledujúcich týždňoch vyprší nárok na pomoc ďalším 945 000 ľuďom.

Niektorí z nich budú môcť v roku 2021 naďalej dostávať dávky v závislosti od toho, v ktorom štáte žijú. Ale väčšina z nich na ne stratí nárok, ak sa Kongres medzitým nedohodne. Spotrebiteľské výdavky sú pritom motorom ekonomiky USA, podieľajú sa zhruba 70 % na jej výkone.

Football news:

Suarez scored 10+ goals in the league for the tenth time in a row
Atletico missed a shot from Eibar Dmitrovich from the penalty spot. Goalkeepers have not scored in La Liga for 10 years
Barcelona is far superior to Real Madrid. Our style of play does not depend on transfers. The presidential candidate of blaugrany the Freixo about the rivalry
Pogba played in the shadow of Bruno in 2020, it has dampened his ego. It reminds me of the Juve era. Ex-Manchester United player Parker about the midfielder
Valencia produced the worst first round in La Liga in 38 years, scoring 20 points in 19 matches
Diogo Dalat: Zlatan is very demanding. And he instills confidence when he sees fit
Barcelona is outraged by PSG's public Interest in Messi. Pochettino and Leonardo talked about the striker