Slovakia

Minister Korčok otvoril tému návratovej politiky: EÚ čaká od afrických krajín jasné záväzky

Korčok zdôraznil, že debaty o vzťahoch EÚ s Afrikou nie sú žiadna "vzdialená téma" a týkajú sa aj citlivej otázky migrácie. "Uviedol som, aby sme od našich afrických partnerov a štátov dôrazne požadovali oveľa lepšiu spoluprácu v oblasti vracania nelegálnych utečencov z Európy," povedal.

Šéf slovenskej diplomacie pripomenul, že doteraz nebol prijatý konkrétny záväzok zo strany afrických štátov, aby tých migrantov, ktorí v krajinách EÚ neuspeli v prijímacom azylovom procese, prijímali späť do domovských krajín.

"Potom máme v Európe problém. Migranti sa rozutekajú po Schengene, nevieme ich integrovať, ale predovšetkým ak žiadateľ o azyl nie je úspešný, tak sa musí vrátiť domov a krajiny z afrického kontinentu musia pri tom spolupracovať," povedal Korčok.

EÚ je podľa neho najväčším donorom pre africké štáty v oblasti hospodárskej spolupráce, aj v humanitárnej oblasti, nastal však čas, aby platilo, že "niečo za niečo" - hospodárska pomoc za jasné záväzky.

Summit EÚ a Africkej únie, ktorý sa mal konať koncom októbra, bol kvôli koronakríze posunutý na rok 2021. Dátum ešte nebol spresnený. Korčok upozornil, že aj napriek tomu sa už teraz rokuje o takzvanej Dohode z Cotonou z roku 2000, ktorá je základom partnerstva medzi EÚ a 79 africkými, karibskými a tichomorskými krajinami.

"Chceme sa dohodnúť na ešte užšej a účinnejšej spolupráci v oblasti návratov. Buď budú africké štáty s týmto súhlasiť alebo tu bude otvorený problém. Ak sa nedohodneme, netreba zabúdať, že na spoluprácu s EÚ sú naviazané výrazné finančné zdroje, ktoré Únia chce do Afriky posielať. Ale musí to byť za spoluprácu v tejto oblasti migrácie," odkázal Korčok.

UPOZORNENIE: TASR vydá k správe zvukový záznam

Football news:

Ozil on not being included in Arsenal's Premier League bid: Very disappointed. Loyalty is rare today
Ronaldo has a bald haircut: Success is measured by the obstacles you overcome 😉 💪 🏽
UEFA on the European Premier League: She's bound to get bored. The Champions League is the best tournament in the world
Salzburg sold Holand and Minamino - and has already gathered new potential stars. The season started with 35 goals in 8 games
Sulscher twice outplayed Tuchel: first he mirrored the scheme (helped to contain), and then released Pogba in time (helped to add to the attack)
Barcelona - the first team to score for two 17-year-old players in a Champions League match
Atalanta's development has reached a crucial point: the club will soon turn into either Napoli or Roma. Miranchuk - a symbol of change