Slovakia

Minister spravodlivosti vie, ako predísť teroristickým útokom: Belgicko by malo prevychovávať radikálov

Safaa Boularová

Minister sa po minulotýždňovom útoku v meste Liege, ktorý spáchal zradikalizovaný recidivista a ktorý si vyžiadal smrť troch ľudí, v pondelok už po druhýkrát postavil pred poslancov federálneho parlamentu. Mal za úlohu vysvetliť, aké systémové kroky chce prijať v záujme toho, aby k podobným udalostiam už nedochádzalo. Za väčšinou teroristických útokov v Belgicku totiž stáli páchatelia, ktorí sa zradikalizovali počas pobytu vo väzení.

Účasť na procese deradikalizácie by mal byť podľa Geensa podmienkou pre poskytnutie dočasnej priepustky z väzenia alebo pre menej prísny väzenský režim. Benjamin Herman, útočník z Liege, ktorý konvertoval na islam, sa dopustil viacnásobnej vraždy práve počas platnosti väzenskej priepustky.

RTBF upozornila, že v súčasnosti nie je možné nanútiť väzňom stretnutia s psychológmi a ďalšími odborníkmi, ktorí by im pomohli zbaviť sa extrémistických názorov. Radikálni väzni označení ako "nákazliví" (napríklad náborári, náboženskí vodcovia, ideológovia) sú v súčasnosti zadržiavaní v izolovaných krídlach väzníc v Ittre a Hasselte. Minister však upozornil na problém "nenákazlivých" extrémistov, s ktorými sa podľa neho dá pracovať, avšak treba zaistiť, aby celý systém efektívne fungoval.

Herman mal podľa ministra až do svojej radikalizácie "klasický profil bežného delikventa", s akým je možné sa často stretnúť v belgických väzniciach: drogové problémy už v mladosti, drobné zločiny a ľahko ovplyvniteľná osobnosť. Koens v tejto súvislosti navrhol, aby rozhodnutia o dočasných priepustkách z väzenia boli ponechané skôr na súdy ako na administratívu väzníc, v ktorej kompetencii je ich vydávanie v súčasnosti.

Football news:

Josep Bartomeu: Setien is doing a great job. We have full confidence in him
Pique on La Liga: Barca do not like to fall behind, but we have made every effort to change the situation
Pep Pro 0:1 with Southampton: city liked the Game, but it's not enough to win
Mandzukic is Interesting to Fenerbahce and Galatasaray. It is also claimed by Loco and Milan
Messi wants to finish his career at Barca. Bartomeu believes that Leo will not leave in a year
Gasperini about Atalanta: we Want to reach the Champions League and break the club's record for points in Serie A
Hames can leave Real Madrid for the Premier League for 25 million euros. A year ago, Atletico and Napoli offered 45-50 million euros for him. Real Madrid Midfielder Hames Rodriguez is likely to change clubs at the end of the season