Slovakia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Muža z obce Horná Ves cestou do práce napadla v Kremnických vrchoch medvedica s mláďaťom

Muža cestou do práce z obce Horná Ves do obce Kopernica v okrese Žiar nad Hronom v piatok 10. júna vo večerných hodinách napadla medvedica s minuloročným mláďaťom.

Ako informuje Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR), medvedica zaútočila v Kremnických vrchoch v lesnom teréne na modro označenom turistickom chodníku zvanom aj Barborská cesta.

Muž sa dokázal vrátiť domov

Zásahovému tímu pre medveďa hnedého ŠOP SR to nahlásili z operačného strediska Policajného zboru Žiar nad Hronom.

„Po napadnutí sa muž vrátil domov, kde mu bola privolaná rýchla zdravotná pomoc a bol prevezený na kliniku maxilofaciálnej chirurgie Fakultnej nemocnice s poliklinikou F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici,“ informujú ochranári. Podľa nemocnice je aktuálne pacientov stav stabilizovaný.

Obhliadka lokality Zásahovým tímom ŠOP SR sa uskutočnila za účasti zástupcu Správy Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy ŠOP SR nasledujúci deň 11. júna ráno.

„Obhliadka potvrdila zníženú prehľadnosť terénu, no bližšie informácie bude možné získať až po vypočutí napadnutého. Občania okolitých obcí boli miestnym rozhlasom oboznámení o pohybe medveďa v blízkom okolí a boli požiadaní o zvýšenú opatrnosť,“ dodáva ŠOP SR.

Ochranári apelujú na obozretnosť

Štátna ochrana prírody SR vyjadrila ľútosť nad touto udalosťou a ešte dôraznejšie apeluje na obozretnosť v lesnom teréne.

„Upozorňujeme verejnosť, že v tomto období je ešte stále medvedia ruja. Samice si strážia svoje mláďatá pred dospelými samcami, ktoré pre získanie medvedice zvyknú mláďatá usmrtiť. Medvedice sa preto s mladými často sťahujú nižšie do blízkosti ľudských sídel,“ uzatvárajú ochranári.

Informácie o tom, ako sa správať pri strete s medveďom, sú dostupné na webe zásahového tímu pre medveďa hnedého: http://zasahovytim.sopsr.sk/.