Slovakia

Najjužnejšie mesto sveta: Viete, kde ho máte hľadať?

Foto: Shutterstock

Ohňovej zemi kraľuje ostrov Isla Grande de Tierra del Fuego. V rámci súostrovia je najväčší a delia si ho medzi sebou Argentína a Čile. A zatiaľ čo čilská časť je rozľahlejšia, v tej argentínskej žije viac ľudí. Najväčším mestom v regióne, ktoré si zároveň nárokuje na titul „najjužnejšie na svete", je Ushuaia.

Úžasné nedotknuté miesta, ktoré ešte človek nepreskúmal

Ushuaia je administratívnym centrom Ohňovej zeme. Má približne 55-tisíc obyvateľov, teda zhruba toľko ako Trenčín. Disponuje nielen dôležitým prístavom pre nákladné lode, ale zároveň je aj vychýreným miestom pre turistov. A prečo by ľudia cestovali do takého odľahlého miesta? Z jednoduchého dôvodu: väčšina lodí, ktoré vozia turistov do Antarktídy, štartuje práve z Ushuaie. V samotnom meste sa však zastavuje málo cudzincov. Väčšina z nich len vystúpi z lietadla a nechá sa taxíkom odviezť rovno do prístavu, kde sa nalodí.

Foto: Shutterstock


Vďaka pomerne vysokému počtu obyvateľov si Ushuaia na svoj titul nárokuje právom. Južnejšie od nej síce leží napríklad Puerto Williams, tu však žije len asi 2800 ľudí a ide skôr o dedinu.

FOTO: Skutočný ostrov grófa Monte Christo

U titul najjužnejšieho mesta súperí Ushuaia s Punta Arenas, hlavným mestom najjužnejšieho čilského regiónu Magallanes and Antartica Chilena. Punta Arenas je jedným z najväčších miest v celej Patagónii, obýva ho vyše 120-tisíc ľudí. Leží síce severnejšie než Ushuaia, čilské úrady však tvrdia, že Punta Arenas je „mestskejšie" než Ushuaia, lebo má viac obyvateľov i väčšiu rozlohu.

Puerto Toro (Foto: Wiki/Butterfly voyages)


Ak by sa nebrala do úvahy veľkosť, najjužnejším trvale osídleným miestom by bolo Puerto Toro. Žije v ňom len 36 ľudí, prevažne rybárov. Ide zároveň o jedinú komunitu na planéte, ktorá žije južne od 55. rovnobežky. A zároveň ide jedinú čilskú lokalitu, ktorej pobrežia omýva Atlantický oceán. Puerto Toro založili v roku 1892 počas zlatej horúčky a kedysi išlo o najvýznamnejšie sídlo v regióne. Horúčka však pominula a dnes tu žije len pár desiatok ľudí.

Budovy, ktoré miestni nenávidia: Už ste ich navštívili?

Na titul najjužnejšieho mesta na Zemi si teda robí nároky viacero sídiel. Pre nás je rekordérom Ushuaia, a aký je váš názor? Dajte nám vedieť v komentároch.

Autor: Noel

Football news:

Baros will end his career at the end of the season
Pogba and Brunu were injured when they collided in training. The Bournemouth game is in question (Daily Mail)
Ex-President of Barca Gaspar: Messi has a few more years to be the best player in the world
Morata scored a double for Atletico for the first time since March last year
Rummenigge on Tiago: there have been no Contacts with Liverpool, but he wants something new
Rivaldo on Messi in Juve: The world will boom. The Duo of Lionel and Ronaldo will go down in history
Atletico Interrupts the penalty for the second match in a row. Morata converted an 11-yard shot from the 2nd attempt