Slovakia

Nemocnica v R. Sobote vyhlásila zákaz návštev

V Rimavskosobotskej nemocnici platí zákaz návštev na lôžkových oddeleniach. Rimava.sk o tom dnes podvečer informovala Jana Fedáková zo spoločnosti Svet zdravia s odvolaním sa na aktuálnu epidemiologickú situáciu. Zákaz návštev podľa jej slov platí od dnes, 28. septembra. „Zákaz platí do odvolania,“ uvádza Fedáková. Ako vysvetlil hovorca siete Svet zdravia Tomáš Kráľ, ide o preventívne opatrenia a región neparí medzi rizikové. „Rimavská Sobota je však jednou z posledných nemocníc, ktorá tak urobila. Väčšina nemocníc mala už dobré dva týždne zakázané návštevy,“ doplnil.

Článok pokračuje pod reklamou

„Na Slovensku je však už komunitné šírenie, takže šírenie pandémie začína byť plošné. V uplynulých dňoch sa na Slovensku stupňujú prípady pozitívnych testov na koronavírus. Podľa údajov ministerstva vnútra na Slovensku v nedeľu pribudlo 265 pozitívne testovaných osôb.

Posledne zákaz v nemocnici vyhlásili pred príchodom prvej vlny pandémie 5. marca a súvisel so vzostupom hlásenej chorobnosti na akútne respiračné ochorenia, chrípku a chrípke podobné ochorenia.

Podľa informácií Úradu verejného zdravotníctva Banská Bystrica v 39. kalendárnom týždni zaznamenali výraznejší vzostup chorobnosti na akútne respiračné ochorenia (ARO) a hlavne chrípku a jej podobné ochorenia (CHPO). To signalizuje už pravdepodobne začiatok tohtoročnej chrípkovej sezóny. Ako ďalej Rimava.sk informovala hovorkyňa RÚVZ Mária Tolnayová. Najvyšší počet chorých na ARO je podľa jej slov v absolútnych číslach v analyzovanom týždni v okrese Rimavská Sobota (435), Zvolen (387), Žiar nad Hronom(277). „Čo sa týka chrípky a jej podobných ochorení je najvyšší počet pacientov v okrese Žiar nad Hronom a Poltár. Chorí sú predovšetkým občania v produktívnom veku a seniori,“ doplnila. Ako ďalej podotkla, v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška je však chorobnosť na ARO nižšia o 53 percent a na CHPO o 79 percent.

V súvislosti s vývojom chorobnosti, ako aj súčasnou situáciou s koronavírusom odborníci opätovne upozorňujú, že je potrebné vo zvýšenej miere venovať sa preventívnym opatreniam. „Rovnako v školách, ako domácnostiach je potrebné dbať nielen na hygienu prostredia, ale hlavne na osobnú hygienu. Časté a dôkladné umývanie rúk, časté vetranie domácností a učební, čistota v kúpeľniach, toaletách – to by malo byť v chrípkovom a pandemickom období samozrejmosťou,“ pripomína Tolnayová. Navyše je podľa nej potrebné vo zvýšenej miere konzumovať čerstvú zeleninu a ovocie, predovšetkým jablká, ktoré majú dostatok vitamínu C, nosiť rúška a dať sa zaočkovať proti chrípke. Najjvhodnejší čas je október a november.

Zdroj: Rimava.sk, RÚVZ Banská Bystrica

Football news:

Lautaro Martinez: Messi is the best in the world. He is always one step ahead of the rest
The Atletico stadium was painted pink as part of the campaign to fight breast cancer
Frank Lampard: nothing comes easy in the Champions League. This is a great platform to learn new things
Ronaldo was not included in the Juve bid for the match against Dynamo Kyiv
Bruno on the role of captain: I didn't expect it. Tomorrow it's not about me, it's about the team. Everyone should be a leader
Ronaldo, Muller, van Basten, Bergkamp and Cruyff are among the nominees for the best centre forward in history (France Football)
UEFA can expand the Champions League to 36 teams from the 2024/25 season. Each club will play 10 matches in the group stage