Slovakia

NENECHAJTE SA NACHYTAŤ: Podvodníci sa snažia získať údaje do bankingu

Polícia varuje pred podvodníkmi, ktorí volajú, prípadne zasielajú SMS zo zahraničných telefónnych čísiel.

Bratislava 26. septembra (TASR) – Polícia upozorňuje na podvodníkov, ktorí sa snažia získať prihlasovacie údaje do internetbankingu. TASR o tom informoval bratislavský policajný krajský hovorca Michal Szeiff. Doplnil, že za posledné obdobie bolo takto okradnutých viac ako 70 ľudí, pričom celková škoda bola vyčíslená na takmer pol milióna eur.

V niektorých prípadoch sa páchatelia predstavujú ako policajti. "Občanom oznámia, že majú napadnutý bankový účet a je potrebné ho zablokovať. Následne sú prepojení na 'pracovníčku' konkrétnej banky, ktorej poškodení nahlásia prihlasovacie údaje k svojim účtom," podotkol hovorca.

V ďalších prípadoch páchatelia volajú, prípadne zasielajú SMS zo zahraničných telefónnych čísiel (Česká republika, Rumunsko, Rakúsko, Ukrajina) a komunikujú síce po slovensky, ale v prípadoch písomnej komunikácie nespisovne. Polícia zaznamenala podvody aj prostredníctvom viacero inzerátov uverejnených na inzertných portáloch.

Upozornil, že podvodníci pošlú záujemcom odkaz na fiktívne platobné brány, kde budú poslané peniaze za kupovaný tovar. "Občania však musia na týchto bránach zadať všetky údaje k svojim platobným kartám vrátane potvrdenia overovacích kódov," upozornil hovorca. Doplnil, že po získaní uvedených údajov sú občanom z ich účtov stiahnuté finančné prostriedky v rôznych sumách. Ako ďalej uviedol, objavujú sa aj podvodné telefonáty v mene spoločnosti Microsoft.

Polícia upozorňuje občanov, aby v prípade takýchto telefonátov neposkytovali žiadne zo svojich autentifikačných a verifikačných údajov k žiadnym bankovým službám či produktom. "Banka nikdy nežiada obdobné údaje od klienta telefonicky, fakultatívne vyžaduje iba osobné údaje pre identifikáciu klienta, avšak nikdy nie konkrétny údaj ku konkrétnej službe či produktu," podotkol hovorca.

Football news:

And to show what a donkey kick is in football? 50 Years ago in England they scored the best goal of the season
Sulscher on Ferguson's words about Ronaldo: We all want to see Cristiano on the pitch because of his uniqueness. But he can't play in every match
Pep on the requirement to stay on top: People judge me not by trophies, but by what will happen tomorrow
Joan Laporta: The Super League is alive, it will replace the Champions League. Juve, Real Madrid and Barcelona continue to win in the courts
Karim Benzema: Clasico remains the best match in football. It doesn't matter which players are playing
In favor of PSG, after the VAR, they awarded a penalty for playing with their hand. Perhaps Icardi had fouled before
Arsenal defender White: I don't watch football. All I want when I come home is not to think about him