logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Slovakia

Niekdajšie detské domovy v Nitre pomáhajú rodinám, aby ich deti mohli zostať doma

Dvadsaťdva klientov niekdajšieho detského domova v Nitre sa v týchto dňoch začne sťahovať do vynovených priestorov, v ktorých budú môcť žiť v rodinnom prostredí.

Na snímke Centrum pre deti a rodiny (CDR) v Nitre — Foto: TASR/Henrich Mišovič

Nitra 14. januára (TASR) – Dvadsaťdva klientov niekdajšieho detského domova v Nitre sa v týchto dňoch začne sťahovať do vynovených priestorov, v ktorých budú môcť žiť v rodinnom prostredí. Dve skupiny po 11 detí budú mať v domove k dispozícii vlastné izby, obývačku, kuchyňu a ďalšie zariadenie, v ktorom môžu žiť ako v bežnom byte.

Oba priestory sa nachádzajú v jednom z pavilónov bývalého detského domova, ktorý sa vlani v januári na základe zákona zmenil na centrum pre deti a rodinu. „Vo vynovených priestoroch budú mať naši klienti vo veku od šesť až po 25 rokov samostatný vchod a budú tu žiť ako v rodine. Takže aj vychovávatelia sa tu o deti starajú tak, ako by boli ich rodičmi," vysvetlila riaditeľka Centra pre deti a rodinu Nitra Ľubica Dragúňová.

Slávnostné prevzatie zrekonštruovaných priestorov v Centre pre deti a rodiny v Nitre
Slávnostné prevzatie zrekonštruovaných priestorov v Centre pre deti a rodiny v Nitre Foto: TASR/Henrich Mišovič

Centrum sídli v priestoroch po bývalej materskej škole. Tá bola pred 24 rokmi prebudovaná na dojčenský ústav a neskôr na detský domov. „Vlani v januári všetky domovy zanikli a vznikli centrá pre deti a rodinu, ktorých cieľom nie je len prijímať deti odkázané na pomoc štátu, ale robiť všetko pre to, aby sa rodina v kríze dala opäť dokopy. To je hlavný cieľ a v značnej miere plnia centrá práve túto úlohu," vysvetlil minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter (Smer-SD). Ako pripomenul, aj veľké centrá pre deti a rodiny budú časom zanikať a starostlivosť o deti bude prechádzať na zariadenia rodinného typu.

V súčasnosti centrá pre deti a rodinu plnia okrem úloh niekdajších detských domovov aj funkciu krízových stredísk a resocializačných zariadení. „Takže pomáhajú napríklad aj s drogovo závislými deťmi či s inými problémami, ktoré sa v rodinách vyskytujú. Často poskytujú aj ambulantnú starostlivosť a prácu v teréne, keď riešia problémy priamo v rodinách a pomáhajú ich opätovne spojiť, ak sa pre krízu dočasne rozdelili," povedal Richter.

Slávnostné prevzatie zrekonštruovaných priestorov v Centre pre deti a rodiny v Nitre
Slávnostné prevzatie zrekonštruovaných priestorov v Centre pre deti a rodiny v Nitre Foto: TASR/Henrich Mišovič

Kapacita nitrianskeho zariadenia je 74 detí. „Máme tu dve samostatné skupiny klientov a dve špecializované skupiny detí, ktoré sú choré. V profesionálnych rodinách žije 30 našich detí. Ambulantnú a terénnu starostlivosť poskytujú štyria zamestnanci. Naším cieľom je naozaj pracovať aj s rodičmi a pokiaľ sa dá, ponechať deti doma. Rodiny v kríze môžu teda využiť ambulantnú starostlivosť alebo intervenciu priamo u nich doma," uviedla Dragúňová.

Centrum pre deti a rodinu v Nitre má momentálne rozpracovaných 15 rodín, ktorým sa snaží pomôcť tak, aby deti mohli zostať doma a nemuseli byť odlúčené od svojich blízkych. „V Nitre sa takto podarilo ponechať deti v rodine v piatich prípadoch, v rámci Slovenska ide o 159 detí, pri ktorých sa nám podarilo zabrániť ich umiestneniu do niektorého zo zariadení a ktoré mohli aj napriek rodinným problémom zostať v domácom prostredí," zdôraznil generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Marián Valentovič.

Themes
ICO