Slovakia

NOVÉ OPATRENIA: Rúška povinné aj v exteriéri, hromadné akcie sa zrušia

28. septembra 2020

NOVÉ OPATRENIA: Rúška povinné aj v exteriéri, hromadné akcie sa zrušia
Click here!

Krízový štáb v pondelok rozhodol o nových prísnejších opatreniach v súvislosti s druhou vlnou pandémie koronavírusu.

O výsledkoch rokovania na tlačovej konferencii informovali premiér Igor Matovič (OĽaNO) a hlavný hygienik Ján Mikas. „Zakážeme hromadné podujatie s výnimkou sobášov, pohrebov či krstov, zasadnutí orgánov verejnej moci a tiež podujatí, kde účastníci budú mať negatívny PCR test,“ informoval Mikas.

Zakázané teda budú všetky športové, kultúrne, spoločenské aj cirkevné podujatia. Matovič spresnil, že výnimkou pre sobáš je len samotný obrad a nie následná zábava po ňom, rovnako je to aj pri krste a aj pohreboch, kde bude zakázaný kar.

„Rodinné oslavy nevieme zakázať, ale keďže je situácia naozaj vážna, odporúčame, aby sa neorganizovali,“ povedal Mikas.

Matovič informoval, že reštaurácie a iné prevádzky verejného stravovania, ako sú napríklad aj kaviarne, puby či krčmy, budú otvorené od 6. do 22. hodiny, ale len tie kde ľudia budú sedieť. Rozvoz stravy a predaj cez okienko bude možný nonstop.

Nové opatrenia platia od 1. októbra

V prípade obchodov a obchodných domov bude obmedzený počet zákazníkov na prevádzku, a to 10 metrov štvorcových na zákazníka.

Premiér zároveň odporúča dodržiavať dvojmetrový odstup medzi zákazníkmi a zabezpečiť ho najmä v radoch pri pokladni. Samozrejmosťou má byť takisto hygiena rúk pri vstupe. Zamestnanec obchodu a obchodného domu bude musieť pri vstupe kontrolovať dodržiavanie týchto opatrení. Pri obchodoch má byť zároveň limitovaný počet košíkov.

Rúška budú povinné v interiéri, ich nosenie pri športových aktivitách v interiéri Ústredný krízový štáb „dôrazne odporúča“. V exteriéri bude od 1. októbra povinné nosiť rúška, ak sú ľudia, ktorí nežijú v spoločnej domácnosti, vzdialení na menej ako dva metre.

Nové opatrenia budú platiť od 1. októbra až do odvolania, resp. podľa Matoviča až kým sa na nezlomí krivka vývoja pozitívnych prípadov z rastúcej na klesajúcu.

Premiér dodal, že vláda v stredu prerokuje vyhlásenie núdzového stavu. Krízový štáb v pondelok rozhodol aj o tom, že Rakúsko a Maďarsko na zoznam červených krajín nepribudnú a režim na hraniciach s týmito krajinami sa meniť nebude.

Football news:

Jurgen Klopp: first Oliver didn't see the moment, then VAR forgot the rules. And the consequences came only for van Dijk and Tiago
Favre on the defeat against Lazio: Dortmund lacked determination. We needed to play an outstanding game, and we didn't
Lampard on 0:0 with Sevilla: I think both teams are happy with the draw
Tuchel Pro 1:2 with Manchester United: PSG were not on the pitch in the first half. One of the worst games of the team
Ole Gunnar Solskjaer: When you go to a team with Neymar and Mbappe, you need to defend well, and the goalkeeper must help out
Barcelona have extended their contracts with Pique, Ter Stegen, Langle and de Jong
Ronald Koeman: Red Pique is too harsh a punishment. But Barcelona played well in the minority