Slovakia

Nový náučný chodník v NAPANT-e bude opisovať históriu Magurky

Banícka osada Magurka je najvyššie položená osada na Slovensku.

Bratislava 27. septembra (TASR) - V Národnom parku Nízke Tatry (NAPANT) pribudne nový náučný chodník. Otvoria ho začiatkom októbra. "Magurský zlatý chodník" bude opisovať banskú históriu osady Magurka. Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR o tom informuje na svojej webovej stránke.

Náučný chodník tvorí 11 tabúľ, ktoré sú umiestnené na 8,4 kilometrov dlhom okruhu. Ten vedie po modrej turistickej trase, priblížila Anna Weissová z oddelenia komunikácie ŠOP SR. Návštevníci sa tu môžu dočítať informácie o baníctve, ťažbe zlata, spracovaní antimónu a hornín, taktiež aj o prírode a jej ochrane. Chodník je začlenený do projektu „Slovenská banská cesta”, ktorý združuje náučné chodníky s banskou tematikou, hovorí Weissová.

Občianske združenie Priatelia Magurky a Chata Magurka pracujú na obnovení tradícií a dejín lokality, a tvorbu náučného chodníka iniciovali. "Formou podujatí a rozšírenou ponukou chaty chceme priblížiť širokej verejnosti krásy tohto miesta. Zároveň to spájame s edukovaním o ochrane prírody," povedal majiteľ Chaty Magurka Miroslav Meluš.

NAPANT sa podieľal na príprave textov o Nízkych Tatrách a fotografiách pre tabule. „Otvorenie naučeného chodníka priblíži turistom a návštevníkom históriu a prírodné hodnoty tejto lokality, čím im umožní nielen lepšie spoznať toto územie, ale aj vytvoriť si k nemu vzťah. Práve vzťah k prírode a jej hodnotám je základom pre zodpovedné správanie sa k prírode, ako aj motiváciou k dodržiavaniu určitých obmedzení, ktoré na území národného parku platia,“ uviedla Jana Kološtová zo Správy NAPANT-u.

Banícka osada Magurka je najvyššie položená osada na Slovensku. Známa je ťažbou zlata a antimónu. Takmer sedem storočí tu bolo baníctvo významnou činnosťou. Odhaduje sa, že na Magurke sa vyťažilo približne päť ton zlata.

Football news:

Barcelona are concerned about the shape of the Target. The club believes that he did not work enough on vacation
Laporte was supported by van Dyck: Sorry, bro. No joy, even though we are rivals
Lautaro Martinez: Messi is the best in the world. He is always one step ahead of the rest
The Atletico stadium was painted pink as part of the campaign to fight breast cancer
Frank Lampard: nothing comes easy in the Champions League. This is a great platform to learn new things
Ronaldo was not included in the Juve bid for the match against Dynamo Kyiv
Bruno on the role of captain: I didn't expect it. Tomorrow it's not about me, it's about the team. Everyone should be a leader