EasyJet

Foto: ilustračné, John Stillwell/PA/AP

Britský nízkonákladový letecký prepravca easyJet v utorok uviedol, že pozoruje určitý vplyv nového variantu koronavírusu omikron na dopyt len niekoľko dní po tom, ako ho identifikovali. Firma uviedla, že rezervácie letov na zimné obdobie začali oslabovať a niektorí cestujúci odkladajú lety na začiatok budúceho roka.

Generálny riaditeľ prepravcu easyJet Johan Lundgren však uviedol, že „je príliš skoro na to, aby sa povedalo“, aký vplyv bude mať nový variant koronavírusu na letecké odvetvie.

EasyJet za svoj uplynulý účtovný rok, ktorý sa skončil v septembri, vykázal stratu v objeme 1,04 miliardy libier. Strata bola o 18,6 percenta menšia, ako v predchádzajúcom účtovnom roku, ktorá bola prvá v 25-ročnej histórii firmy. Celoročné tržby spoločnosti klesli o 52 percent na 1,5 miliardy libier. Oslabenie príjmov čiastočne zmiernilo zníženie nákladov o 33 percent.

Napriek neistote easyJet predpokladá zotavenie svojej prepravy na predpandemické úrovne. Letecká firma očakáva, že počet jej letov za terajší kvartál, čiže október až december, sa dostane na 65 percent predpandemickej úrovne, počas januára až marca stúpne na 70 percent a v lete bude zhruba na úrovni roku 2019.