Slovakia

ONLINE: Biden zavrie Európe dvere do USA, bojí sa mutácií

Vývoj pozitívnych prípadov

Ako pribúdali pozitívne testovaní na Slovensku

pozitívnych za deň

celkový počet pozitívnych

zdroj: NCZI

Všetky grafy, štatistiky a čísla o koronavíruse

Všetky grafy

Americký prezident Joe Biden v pondelok predĺži platnosť zákazu ciest do USA z 26 krajín schengenského priestoru, Británie, Írska a Brazílie, ktorého odvolanie len niekoľko dní pred odchodom z funkcie naplánoval exprezident Donald Trump. Biden sa tiež chystá od soboty zaviesť zákaz vstupu do USA pre všetkých cestujúcich, ktorí boli nedávno v Juhoafrickej republike, s výnimkou amerických občanov.

Nová americká administratíva sa obáva rozšírenia „juhoafrickej“ mutácie koronavírusu v USA, napísala agentúra Reuters s odvolaním sa na vyjadrenie činiteľky amerického Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). „Pridávame JAR na zoznam krajín s obmedzeným prístupom kvôli znepokojujúcej variante (koronavírusu), ktorá sa už rozšírila za hranice Juhoafrickej republiky,“ povedala Anne Schuchatová z CDC.

Obmedzenie ciest z vybraných európskych krajín a Brazílie Trump 18. januára, teda dva dni pred koncom svojho mandátu, nariadil zrušiť s platnosťou od utorka. Biden však ihneď dal najavo, že po príchode do Bieleho domu Trumpov plán na stiahnutie reštrikcií anuluje. Biden zaujíma v boji s koronavírusom podstatne agresívnejší postoj než Trump, ktorý čelil sústavnej kritike expertov, že pandémiu podceňuje.

Juhoafrický variant vírusu SARS-CoV-2 je podľa expertov až o 50 percent nákazlivejší než „normálny“ koronavírus, panujú aj obavy, že by naň nemuseli zaberať už schválené očkovacie látky proti COVIDU-19. V USA úrady túto mutáciu vírusu zatiaľ nezaznamenali, v 20 štátoch sa však už objavila takzvaná britská varianta, ktorá je tiež nákazlivejšia, vakcíny proti nej však podľa vedcov zaberajú. JAR zatiaľ správy o chystanom zákaze ciest nekomentovala.

V Spojených štátoch začne od utorka platiť podmienka, aby všetci cestujúci z cudziny starší ako dva roky absolvovali pred odletom test na koronavírus. Po prílete do USA budú od nich zároveň žiadať sedemdňovú izoláciu a po ďalších troch až piatich dňoch absolvovanie ďalšieho testu. Opatrenie je súčasťou Bidenovej stratégie boja s nákazou, pre ktorú v USA zomrelo už vyše 418-tisíc ľudí.

Football news:

Gattuso was fined 3 thousand euros for blasphemy
Burnley will ask for 50 million pounds for Pope. The goalkeeper is Interesting to Tottenham
Gladbach midfielder Neuhaus would like to move to Liverpool, his compensation is 40 million euros. Bayern are unlikely to fight for a player
Sampaoli took charge of Marseille. Contract - until 2023
Carlos Bianchi: PSG can score 5-6 goals for Barca in the second leg of the Champions League
Director of Shakhtar Srna about Roma in the 1/8 finals of the Europa League: Chances 50-50
Eintracht's forward Silva scored his 19th Bundesliga goal. Lewandowski has 26 goals, Holand has 17