Slovakia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

ONLINE: Zelenskyj vyzval na nové kolo ešte silnejších sankcií EÚ proti Rusku

15:28 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval na nové kolo ešte silnejších sankcií zo strany Európskej únie voči Rusku. Vyjadril sa tak v sobotu v Kyjive počas návštevy predsedníčky Európskej komisie (Ursuly von der Leyenovej. Zelenskyj vyzval, aby nové sankcie postihli viac ruských predstaviteľov, vrátane sudcov, a aby obmedzili aktivity všetkých ruských bánk, vrátane banky plynárenského gigantu Gazprom Gazprombank, a tiež všetkých ruských firiem, ktoré akokoľvek pomáhajú Moskve.

Zelenskyj a šéfka EK diskutovali o ašpiráciách Ukrajiny na členstvo v Európskej únii. Ukrajinský prezident povedal, že jeho krajina urobí všetko, aby sa integrovala do únie. Von der Leyenová ocenila silu a odolnosť Ukrajiny tvárou v tvár ruskej „hroznej a ohavnej" invázii a vyhlásila, že EÚ bude pomáhať pri rekonštrukcii krajiny, aby mohla „vstať z popola".

The people of Ukraine are showing incredible strength and stamina.

Today I’m in Kyiv to continue discussions on our efforts to support in rebuilding your beautiful country.

And the process of advancing on the path. https://t.co/C0Cij7Evpt

— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) June 11, 2022

Von der Leyenová je od začiatku ruskej invázie už druhýkrát na návšteve Ukrajiny. Zároveň bola jednou z prvých európskych lídrov, ktorí Ukrajinu počas vojny navštívili. (sita)

České ministerstvo zahraničia potvrdilo, že na Donbase zahynul počas bojov s ruskou armádou prvý český dobrovoľník.

vojna ukrajina rusko donbas zákop vojaci Čítajte viac V bojoch s Rusmi padol prvý český dobrovoľník

Informovali o tom v sobotu ukrajinské úrady. Podľa vyhlásenia úradu ukrajinskej generálnej prokurátorky v dôsledku vojenských akcií zomrelo najmenej 287 detí a ďalších najmenej 492 detí utrpelo zranenia. Vyhlásenie zdôraznilo, že tieto počty nie sú konečné. Najhoršia situácia je v Doneckej oblasti, v ktorej bolo zabitých alebo zranených 217 detí. (sita)

13:51 Guvernér ukrajinskej Luhanskej oblasti obvinil Rusko z použitia zápalných zbraní v dedine Vrubivka, ktorá leží juhozápadne od miest Sjevjerodoneck a Lysyčansk. Serhij Hajdaj uviedol, že útoky spôsobili rozsiahle škody na civilných zariadeniach.

„Informácia o počte obetí v dedine Vrubivka v okrese Popasna sa ujasňuje," napísal Hajdaj v sobotu na komunikačnej platforme Telegram. Dodal, že ruské sily pokračujú v útokoch na Sjevjerodoneck a ničia dôležité priemyselné zariadenia, vrátane železničných staníc a tehelne a sklárne v susednom meste Lysyčansk. (sita)

13:19 Štyria civilisti zomreli a dvaja utrpeli zranenia v dôsledku piatkového bombardovania Charkivskej oblasti na severovýchode Ukrajiny. Informovali o tom v sobotu miestni záchranári. Podľa tlačovej služby Hlavného riaditeľstva štátnej záchrannej služby v Charkivskej oblasti ruská delostrelecká bomba zničila rodinný dom v meste Čkalovske a zabila štyroch ľudí. Ďalší dvaja ľudia boli zranení pri masívnom bombardovaní rodinných domov v meste Dehači neďaleko Charkiva. (sita)

12:10 Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová pricestovala v nedeľu do ukrajinského hlavného mesta Kyjev, aby s tamojším prezidentom Zelenským diskutovala o úsilí jeho krajiny pripojiť sa k Európskej únii (EÚ). „S prezidentom Zelenským zhodnotím spoločnú prácu potrebnú na rekonštrukciu a pokrok, ktorý Ukrajina dosiahla na svojej európskej ceste,“ napísala von der Leyenová na sociálnej sieti Twitter po príchode do Kyjeva.

Očakáva sa, že Európska komisia na budúci týždeň v piatok zverejní svoje hodnotenie, či by Ukrajine mal byť udelený štatút kandidátskej krajiny EÚ. (tasr/afp,dpa)

Good to be back in Kyiv.

With President @ZelenskyyUa I will take stock of the joint work needed for reconstruction and of the progress made by Ukraine on its European path.

Європа з вами! pic.twitter.com/JqtXvgamkV

— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) June 11, 2022

, ktorý do krajiny odišiel bojovať. Ministerstvo zahraničných vecí ČR informáciu dostalo a overuje ju, napísal v sobotu spravodajský server Novinky.cz. Český dobrovoľník podľa servera padol počas ťažkých bojov, ktoré v súčasnosti prebiehajú vo východoukrajinskom regióne Donbas.

V súčasnom konflikte na Ukrajine už jeden Čech zomrel, pripomína server. Ten však na mieste zrejme nebojoval. Jeho telo našli v máji v hromadnom hrobe pri ukrajinskom hlavnom meste Kyjev. Ako uviedol portál idnes.cz, smutnú správu na sociálnych sieťach oznámili jeho priatelia.

České ministerstvo obrany dobrovoľníkov na Ukrajine neeviduje. Prezident Miloš Zeman povolil vstup do ukrajinských ozbrojených síl 103 Čechom, koľko z nich však v skutočnosti na Ukrajine bojuje, nie je bezprostredne jasné, pripomína server.

Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko prekročilo v piatok 3 202 osôb. Z toho bolo 686 mužov, 1 933 žien a 583 detí. O dočasné útočisko požiadalo 230 žiadateľov. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi v piatok 3 247 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 31 policajtov, 27 hasičov, 82 colníkov, 99 vojakov, 45 dobrovoľníkov, 53 príslušníkov zahraničných zložiek, 120 zamestnancov okresných úradov a 27 zamestnancov migračného úradu.

Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku konfliktu na Ukrajine prekročilo 501 667 osôb. Od 1. marca bolo udelených takmer 81-tisíc dočasných útočísk. Hraničnými priechodmi zo Slovenska na Ukrajinu prešlo takmer 249-tisíc osôb.

9:50 Ruské bombardéry proti pozemným cieľom na Ukrajine pravdepodobne odpaľovali ťažké protilodné rakety zo 60. rokov minulého storočia, ktorých cieľom bolo ničiť lietadlové lode jadrovými hlavicami, uvádza sa v sobotňajšej správe britskej vojenskej rozviedky. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Zo správy vyplýva, že ak sú 5,5-tonové rakety typu Kh-22 použité pri pozemných útokoch s konvenčnými hlavicami, sú veľmi nepresné a môžu spôsobiť vážne vedľajšie škody a straty na životoch. Rusko pravdepodobne využíva takéto zbrane, lebo sa mu míňajú presnejšie a modernejšie rakety, uviedlo britské ministerstvo obrany v pravidelnom vyhlásení.

„(Ruský prezident Vladimir Putin) šiel na hranice. Nebolo tu pochýb, a Zelenskyj to nechcel počuť, takisto to nechcelo počuť množstvo ľudí. Rozumiem, prečo to nechceli počuť,“ podotkol prezident USA Joe Biden s tým, že Putin nakoniec na Ukrajinu vtrhol.

Joe Biden Čítajte viac Biden: Zelenského sme pred inváziou varovali. Nechcel to počúvať

Ruským jednotkám sa stále nedarí prevziať plnú kontrolu nad mestom Severodoneck, ofenzíva ale pokračuje. Vo svojej najnovšej analýze o tom informuje americký Inštitút pre výskum vojny (ISW). Ukrajinský generálny štáb vo svojej rannej správe uvádza, že sa Rusi chystajú zaútočiť na Slovjansk a Siversk.

„Ruské jednotky v piatok 10. júna pokračovali v pozemnom útoku na Severodoneck, stále ale ešte nedostali mesto pod plnú kontrolu. Rovnako ako počas bojov v Mariupole je ťažké zostaviť presný obraz toho, čo sa deje v mestských častiach Severodonecku, pretože odtiaľ prichádza čoraz menej informácií,“ uvádza Inštitút pre výskum vojny. Ukrajina žiada skorú dodávku zbraní zo Západu kvôli prevahe ruských jednotiek v delostrelectve, píše ISW.

Podľa ukrajinského generálneho štábu sa ruské sily okrem Severodonecka v Luhanskej oblasti sústreďujú aj na postup proti mestám Slovjansk a Siversk v Doneckej oblasti. „Nepriateľ preskupuje jednotky a dopĺňa palivo a muníciu, aby sa pripravil na ofenzívu proti Slovjansku a Siversku,“ píše na facebooku ukrajinský generálny štáb.

Ukrajinské jednotky robia všetko pre to, aby zastavili ruskú ofenzívu, pričom na východe a juhu krajiny prebiehajú ťažké boje, uviedol v piatok podľa AFP ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. TASR správu prevzala od agentúry AFP. Kyjev v piatok uviedol, že podnikol nové nálety na okupovanú južnú Chersonskú oblasť – jedno z prvých území, ktoré Rusko po začatí vojenskej ofenzívy na Ukrajine obsadilo. Zelenskyj však upozornil, že „veľmi ťažké boje“ zúria aj vo východnom regióne Donbas, a to najmä v okolí priemyselného mesta Severodoneck.

„Ukrajinskí vojaci robia všetko pre to, aby zastavili ofenzívu okupantov… Do takej miery, ako im to dovolia ťažké zbrane, moderné delostrelectvo – všetko, o čo sme žiadali a neprestávame žiadať našich partnerov,“ povedal Zelenskyj v prejave.

Zároveň dodal, že Ukrajina „nesmie dovoliť, aby svet odpútal svoju pozornosť od toho, čo sa deje na bojisku“.

V meste Lysyčansk, ktoré sa nachádza na opačnom brehu rieky Siverskyj Donec, miestni obyvatelia pre AFP povedali, že majú len dve možnosti – zostať a čeliť ostreľovaniu, alebo ujsť a opustiť svoje domovy. Jeden z obyvateľov upozornil, že jediným spôsobom, ako získať vodu, je ísť si pre ňu do mesta. „Musíme tam ísť počas ostreľovania a počas streľby… Takto prežijeme,“ podotkol.

Vitalij Kim, gubernátor Mykolajivskej oblasti blízko južnej frontovej línie, medzitým zdôraznil naliehavú potrebu medzinárodnej vojenskej intervencie.

„Armáda Ruska je silnejšia, majú množstvo delostrelectva a munície. Zatiaľ je to vojna delostrelectva… a míňa sa nám munícia,“ uviedol. „Pomoc zo strany Európy a Ameriky je veľmi, veľmi dôležitá, pretože potrebujeme muníciu na obranu našej krajiny,“ dodal podľa AFP gubernátor Mykolajivskej oblasti.

Moskva v piatok oficiálne oznámila svoje vystúpenie zo Svetovej organizácie cestovného ruchu (UNWTO), ktorá v apríli pozastavila Rusku členstvo v nej pre jeho vojenskú operáciu na Ukrajine. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Ruská vláda uviedla, že „prijala návrh ministerstva zahraničných vecí… týkajúci sa odchodu Ruska“ z organizácie so sídlom v Madride, uvádza sa v dekréte podpísanom ruským premiérom Michailom Mišustinom.

Organizácia pozastavila členstvo Ruska 27. apríla s odôvodnením, že operácia na Ukrajine je „v protiklade s jej hodnotami“.

Rusko sa odvtedy stalo medzinárodným vydedencom a bolo vylúčené z viacerých svetových organizácií, píše AFP. Európska únia oficiálne prijala už šiesty balík sankcií voči Rusku, ktorý zahŕňa rozsiahle embargo na nákup ruskej ropy či opatrenia voči bankám a štátnym médiám krajiny.

„Vojna zdôrazňuje, kto sú naši priatelia, nielen strategickí, ale naozajstní. A verím tomu, že Británia je priateľ,“ povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po stretnutí s britským ministrom obrany Benom Wallaceom vo videovyhlásení na sociálnej sieti telegram.

„Zbrane, peniaze a sankcie, to sú tri veci, na ktorých sa ukazuje britské vedenie,“ vyzdvihol Britániu Zelenskyj. Ukrajinský prezident tento týždeň v rozhovore s denníkom Financial Times vyjadril obavu, že na rozdiel od Británie niektoré iné západné krajiny už pociťujú únavu z dopadov ekonomických sankcií proti Rusku, a tak hľadajú spôsoby ako ich zmierniť, aby ochránili svoje záujmy.

Z Kyjeva tiež zaznievajú upozornenia, že Ukrajina potrebuje pravidelnú vojenskú pomoc Západu, a nie iba jednorazové a náhodné dodávky zbraní. Podľa Kyjeva majú ruské sily na Donbase, o ktorý teraz obe strany na Ukrajine zvádzajú najtvrdšie boje, v niektorých prípadoch až desať alebo pätnásťkrát viac vojenskej techniky ako Ukrajinci. Ukrajinskej strane chýba delostrelecká technika s muníciou a raketomety dlhého dostrelu, ktoré by umožnili ‚umlčať‘ ruské delostrelectvo.

Britský premiér Boris Johnson vo štvrtok podľa denníka The Guardian povedal, že ani rastúce životné náklady v Británii by nemali krajine zabrániť, aby pokračovala v pomoci Kyjevu, a v pondelok Wallace avizoval ďalšie dodávky zbraní na Ukrajinu.

Wallace podľa agentúry Reuters povedal, že Zelenskyj si počína „skvele“. Británia podľa spravodajského kanála Al-Džazíra k 20. máju na podporu Ukrajiny dala 566 miliónov dolárov. V pondelok Wallace oznámil, že Británia pošle na Ukrajinu salvové raketomety M270. Na Ukrajinu z ostrovného kráľovstva putovali už ľahké protitankové strely, obrnené vozidlá, protilodné strely a protilietadlové obranné systémy. Ukrajinskí obrancovia tiež dostávajú výcvik u britských jednotiek.